https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyzkum-zmapoval-spokojenost-lidi-se-spravou-krnap-duveru-ma-vysokou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výzkum zmapoval spokojenost lidí se Správou KRNAP, důvěru má vysokou

22.11.2023 16:53 (ČTK)
Spokojenost se Správou KRNAP a se soužitím s ní vyjádřilo 90 procent návštěvníků a 87 procent rezidentů.
Spokojenost se Správou KRNAP a se soužitím s ní vyjádřilo 90 procent návštěvníků a 87 procent rezidentů.
Foto | Ondrej.konicek / Wikimeda Commons
Spokojenost místních obyvatel a návštěvníků hor s prací Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) je vysoká, vyplynulo z výzkumu společnosti MindBridge Consulting. Sběr dat trval od listopadu 2022 do srpna 2023 na vzorku 900 lidí, z toho bylo 600 návštěvníků hor a 300 místních obyvatel, informoval mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný. Výzkum měl ukázat pohled těchto dvou cílových skupin na fungování KRNAP. Cílem bylo zjistit, jak obě skupiny vnímají omezení související s národním parkem, a jak hodnotí soužití se Správou KRNAP.
 

"Zkoumali jsme také, jak lidé vnímají návštěvní řád KRNAP a zda pravidla, která pro pohyb v národním parku platí, znají. Pokud bychom měli výsledky výzkumu přenést na stupnici známkování jako ve škole, tak by Správa KRNAP dostala lepší dvojku," uvedl Drahný.

Z výzkumu také vyplynulo, že nejhorší známky správci parku dostali od rezidentů, kteří jsou v Krkonoších deset a méně let. "Jsme totiž pravděpodobně překážkou nového zlatokopectví, snahy vytěžit hory ve všech smyslech toho slova. A to je vlastně správně. To je náš úkol a zjevně ho plníme dobře," řekl ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. Výzkum je součástí plnění Společné strategie péče o KRNAP a Karkonoski Park Narodowy (KPN), kterou přijaly oba partnerské národní parky. Podobný výzkum by se měl opakovat každé tři roky.

Spokojenost se životem či návštěvou Krkonoš vyjádřilo 93 procent rezidentů a 92 procent návštěvníků. Nespokojenost, výrazně menšinová, pramenila u návštěvníků především z vysokých cen, v případě místních lidí z velkého počtu turistů nebo příliš tolerantního přístupu Správy KRNAP k nim. "Naprostá většina návštěvníků, 97 procent, se necítí nijak omezována návštěvním řádem KRNAP, totéž platí pro 95 procent rezidentů. Zbývajícím třem procentům návštěvníků vadily zákazy vjezdu a nemožnost volného pohybu," uvedl Drahný.

Rezidenti kritizovali přísnost stavebního povolení, absenci klidu a velké množství turistů. Spokojenost se Správou KRNAP a se soužitím s ní vyjádřilo 90 procent návštěvníků a 87 procent rezidentů. "Tento výzkum jednoznačně říká, že místní lidé i návštěvníci jsou s prací Správy KRNAP spokojeni, a to je dobrá zpráva," uvedl náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař. KRNAP je příspěvková organizace ministerstva životního prostředí.

Výstupy výzkumu podle Böhnische poskytují správcům KRNAP cennou zpětnou vazbu. Doplnil, že v případě rezidentů pokrývá výzkum stokrát větší podíl populace než standardní celostátní výzkumy veřejného mínění.

"To, jak na Správu KRNAP nahlížejí místní lidé, je do jisté míry dané tím, že parku je 60 let. Většina z nich se už narodila do doby, kdy národní park existoval, vyrůstali v něm a chápou, že to pro ně žádné zásadní omezení neznamená. Správa národního parku se stará o atraktivní prostředí jejich života nebo lákavou kulisu jejich podnikání. Silný vzkaz od místních obyvatel i od návštěvníků je pro nás ohromným povzbuzením v ochranářské práci i do hledání dalších možných cest vzájemné komunikace s našimi sousedy a hosty," řekl Böhnisch.

Devadesát procent respondentů vnímá Správu KRNAP jako subjekt, který se chová vstřícně, 86 procent jako subjekt, který vystupuje s respektem, 86 procent jako organizaci, s níž se lze rozumně dohodnout, a podle 77 procent respondentů správa parku uplatňuje lidský přístup. Opačný názor má v těchto parametrech deset až 23 procent rezidentů.

Součástí výzkumu byly i otázky na adekvátnost a znalost pravidel Návštěvního řádu KRNAP a jeho ochranného pásma. "Respondenti většinově odpovídali, že jsou si jisti znalostí návštěvního řádu, aby následně při otázkách na konkrétní pravidla, kupříkladu pohybu v horách nebo sběru lesních plodů a hub, většinově selhali," dodal Drahný.

KRNAP se i s ochranným pásmem rozkládá na 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Národní park na české straně hor byl vyhlášen před 60 lety, 17. května 1963. Na polské straně hor vznikl KPN v roce 1959.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LB

Lukas B.

22.11.2023 18:01
jakožto krnapácký chalupář okomentuji zátra, po zítřejším pokusu o kolaudaci kořenovky:)
Odpovědět
LB

Lukas B.

23.11.2023 19:53 Reaguje na Lukas B.
takže vnímám krnap pozitivně:)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

24.11.2023 00:45
Kolaudaci ceho? Deni kolem sirsiho okoli Korenova mne zajimna
Odpovědět
LB

Lukas B.

24.11.2023 17:12 Reaguje na Miloš Zahradník
kořenovka čili kořenová čistička nemusí být jen v Kořenově (jakkoliu se slovní základ identický), ale třeba v Pasekách, od Kořenova hodinu volné chůze:)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

25.11.2023 07:09 Reaguje na Lukas B.
Jasne. Ja mam velmi positivni vztah nejen ke Korenovu ale
vlastne i k Pasekam. Muj prapra..praded byl mlynarem v Jablonecku u usti potoka ze Sklenaric - a toje min jak hodinu volne chuze. Cely ten kraj od Brodu ke Korenovu povazuju za "svuj" :) Akorat je samozrejme mozno se -zbytecne - prit o to, zda treba ty Paseky jsou Jizerky nebo Krkonose, jsou to koneckoncu jedny hory
Odpovědět
LB

Lukas B.

25.11.2023 08:21 Reaguje na Miloš Zahradník
geologicky jsou to krkonoše - a když jdete od cutisinky do pasek po planýrce, tak asi po kilometru najdete místo, kde končí jizerská žula a začínají krkonošské svory a fylity a na dvaceti metrech se úplně změní les a jeho podrost.
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

25.11.2023 10:36 Reaguje na Lukas B.
Jasne ale to by se krkonoskojizerske hory musely delit na severni zulovou cast z Liberce na Obri boudu a jizni cast od Jested - Kozakovskeho hrbetu na Snezku. Mimochodem, co mne prislo zajimave jsou existujici i velke kameny vapence v koryte Jizery NAD Mytem v ciste zulove krajine (kam nemohly sjet od Hvezdy ci Kapradniku) svedci to o tom ze Nemci se asi uz pred valkou snazili snizit kyselost tech raselinnych vod v rece. Ale nevim :)
Odpovědět
MZ

Miloš Zahradník

25.11.2023 10:41 Reaguje na Lukas B.
Kdysi davno jsem si domu odvezl pekne omlety valoun z Jizery pod Mytem. Pulka ho je zulova - a druha pulka jakysi svor s cernymi puntiky (kontaktni zona zuly) mel jsem v umyslu nekdy si ho dat otestovat na radioaktivitu ale neucinil jsem tak :)

Co se podrostu tyce zajimavy je taky ten kontrast luk s miliony bleduli v te fylitove zone podhuri v protikladu s absenci bleduli (aspon vetsinou tedy -
pohled na zahradky to muze zkreslit) v zulove zone
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist