https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vyzkumnici-na-cvut-vyviji-ekologicke-elektrosoucastky-z-pet-lahvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Výzkumníci na ČVUT vyvíjí ekologické elektrosoučástky z PET lahví

9.2.2024 10:57 (ČTK)
>Tištěná elektronika není podle Veselého převratná a nová myšlenka, ale nikdo se zatím nezabýval tím, aby to dělal ekologicky.
>Tištěná elektronika není podle Veselého převratná a nová myšlenka, ale nikdo se zatím nezabýval tím, aby to dělal ekologicky.
Licence | CC BY-NC-SA 2.0
Odborníci z Českého vysokého učení technického (ČVUT) ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou (VŠCHT) vyvíjí na 3D tiskárně ekologické součástky do elektroniky z plastu, takzvané desky plošných spojů. Avšak ty jejich se na rozdíl od běžně vyráběných dají recyklovat, řekl ČTK vedoucí výzkumu Petr Veselý z Fakulty elektrotechnické ČVUT. Nyní tým žádá o grant u Technologické agentury ČR (TA ČR).
 

Každé elektronické zařízení v dnešní době má laicky řečeno své srdce, což je právě deska plošných spojů, uvedl Veselý. Výzkumníci vytváří na 3D tiskárně z PET lahví izolační substrát, tedy destičku, ve které jsou zanesené součástky a na druhé tiskárně stříbrným inkoustem vytváří mezi nimi vodivá propojení neboli spoje.

"V současné době se ve výrobě těchto komponent využívají plasty na bázi epoxidových pryskyřic, které jsou plněné skelnými vlákny a zároveň obsahují některé toxické látky. Nedá se to snadno a téměř vůbec recyklovat. Naší motivací proto je proměnit vstupní suroviny, proces, kterým se to vyrábí. Zaměřujeme se ale i na konec života produktu, aby měl mnohem méně výrazný dopad na životní prostředí," řekl Veselý.

Tištěná elektronika není podle Veselého převratná a nová myšlenka, ale nikdo se zatím nezabýval tím, aby to dělal ekologicky. "Přemýšleli jsme z jakých odpadních plastů bychom to mohli vyrábět. PET patří mezi jeden z nejrozšířenějších. Logickou cestou tedy bylo se vydat cestou výroby z plastových lahví. Některé firmy z nich již vyrábí struny pro 3D tiskárnu," uvedl Veselý.

V současné době je tým ve fázi ověření nápadu a pracuje s prototypy. Zatím cílí na jednodušší elektroniku, komerční příslušenství k počítačům nebo dětské hračky kvůli spolehlivosti. "Snažíme se postupovat ve vývoji dál, aby naše desky plošných spojů co nejvíce přiblížily těm konvenčním," řekl Veselý. Pro to ale musí splnit ještě několik podmínek pro použití v elektronice, například nehořlavost.

Projekt vznikl původně jako bakalářská práce jednoho ze studentů, jejímž vedoucím byl Veselý. Ve výzkumu autoři pokračují nadále, skrze grant TA ČR by rádi například vyřešili problém s hořlavostí.

Elektroodpadu je každoročně na světě průměrně 50 milionů tun a číslo se postupně zvyšuje. Víc než pětina z toho připadá na Evropu. Z toho množství deset procent tvoří desky plošných spojů, uvedl Veselý.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JK

Jiří Kvítek

10.2.2024 09:31
PET (polyethyléntereftalát) byl původně vyvinut pro textilní výrobu, protože jeho vlákna se vyznačovala nemačkavostí a malou navlhavostí.

Teprve později se z něho vyráběly láhve v potravinářské výrobě, které byly původně konstruovány jako jednorázově použitelný obal.

Jeho rozkladem vzniká acetaldehyd a chemicky je nepoužitelný pro roztoky silných kyselin a zásad.

Ale hlavně:

Proč v elektrotechnice plýtvat plastem, který je vyvinut pro styk s potravinami?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

10.2.2024 10:10 Reaguje na Jiří Kvítek
ono to zas tak velkou logiku nedává, pokud se chápe mikroplast jako cizorodý.
Za pár let budeme mít Zeměkouli z plastu jak Čínské hračkářství. Měli bychom plasty omezovat jako takové včetně PET.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist