https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vzacna-orlice-narazila-do-dratu-vysokeho-napeti-staraji-se-o-ni-v-rajhrade
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vzácná orlice narazila do drátů vysokého napětí, starají se o ni v Rajhradě

19.4.2021 15:11 | RAJHRAD (ČTK)
Orlice měla podle ochránců štěstí v neštěstí, že si jí včas všimli lidé a obratem záchrannou stanici zavolali. Do přírody se sice už nevrátí, ale může dožít právě v záchranné stanici v Rajhradě.
Orlice měla podle ochránců štěstí v neštěstí, že si jí včas všimli lidé a obratem záchrannou stanici zavolali. Do přírody se sice už nevrátí, ale může dožít právě v záchranné stanici v Rajhradě.
Zdroj | Záchranná stanice v Rajhradě
Záchranná stanice v Rajhradě na Brněnsku se stará o skoro rok starou samici orla královského. Na Moravu přiletěla z Maďarska, u Vlasatic na Brněnsku ale narazila do drátů vysokého napětí. Veterinář jí musel amputovat křídlo. V tiskové zprávě to uvedl Český svaz ochránců přírody. Na péči o orlici lze přispět ve sbírce.
 

Lidé orlici na poli pod dráty nalezli 2. dubna. "Jedná se o samici orla královského v dobré kondici. Byla kroužkována jako mládě na hnízdě 14. 6. 2020 v maďarském městě Mesökövesd. V hnízdě měla jednoho sourozence," uvedl Jaroslav Sedláček z rajhradské záchranné stanice.

Orlice vzdušnou čarou z Maďarska do Vlasatic urazila vzdálenost 325 kilometrů. "Nárazem do nadzemního vedení velmi vysokého napětí si způsobila otevřenou zlomeninu levého křídla. Křídlo se již nedalo zachránit, a proto následující den podstoupila chirurgický zákrok a prakticky celá končetina jí byla amputována," uvedl Sedláček.

Po operaci orlice podle něj prospala zbytek dne, následující den už byla aktivní. Několik dnů ale zůstala v ošetřovacím boxu a ošetřovatelé ji krmili násilím. Opakovaně totiž odmítala přijímat potravu sama. To se změnilo minulý týden, kdy ji umístili ven a potravu začala přijímat sama.

Orlice měla podle ochránců štěstí v neštěstí, že si jí včas všimli lidé a obratem záchrannou stanici zavolali. Do přírody se sice už nevrátí, ale může dožít právě v záchranné stanici v Rajhradě. Lidé mohou přispět na péči o ni i na další činnost záchranné stanice ve sbírce Zvíře v nouzi 33 55 33 22/0800 s variabilním symbolem 124.

Samice orla královského zraněná o elektrické vedení
Samice orla královského zraněná o elektrické vedení
Zdroj | Záchranná stanice v Rajhradě

Orel královský patří k nejvzácnějším orlům vyskytujícím se na území ČR. Hnízdí pouze na jihu Moravy, a to ne více než dest párů. Je natolik vzácný, že není uveden ani v českém seznamu zvláště chráněných druhů, protože v době, kdy se tento seznam tvořil, se v Česku vůbec nevyskytoval. Ohrožen je především chemizací zemědělství, nevhodným lesnickým hospodařením, nebezpečnými elektrorozvody a také pytláctvím.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PP

Petr Pekařík

20.4.2021 16:14
... Je natolik vzácný, že není uveden ani v českém seznamu zvláště chráněných druhů, protože v době, kdy se tento seznam tvořil, se v Česku vůbec nevyskytoval.
Takže je to vlastně nepůvodní druh ( jako hrdlička zahradní , šakal...). U sokolníka by se mohla i množit , odchovy v Praze zvládal p. Nejedlý
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist