https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vzacne-kozy-srouborohe-v-olomoucke-zoo-na-jare-privedly-na-svet-12-mladat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vzácné kozy šrouborohé v olomoucké zoo na jaře přivedly na svět 12 mláďat

5.7.2024 18:53 | OLOMOUC (ČTK)
Vzácné kozy šrouborohé v olomoucké zoo letos na jaře postupně porodily 12 mláďat. Zoo Olomouc chová kozy šrouborohé od roku 1990 a daří se jí tyto přežvýkavce pravidelně rozmnožovat. Chovné stádo nyní čítá devět dospělých koz, tři mladé samce připravené na transport do Francie a jednoho dospělého kozla, který je otcem všech mláďat. Do olomoucké zoo byl před časem dopraven ze zoologické zahrady v Helsinkách, která je centrem evropského záchranného programu pro tento vzácný druh koz, sdělila mluvčí olomoucké zoo Iveta Gronská.
 

"Odchov kůzlat koz šrouborohých není úplně snadná záležitost. Jedná se o vysokohorské kozy, které žijí v suchém kamenitém terénu a jsou velmi citlivé na parazity i na bakteriální infekce. Potřebují velké množství listnatého okusu, což představuje pro kojící matky i pro mláďata zdroj živin a pestrou nabídku minerálů a vitaminů," uvedla zooložka Eliška Veselá.

Koza šrouborohá, neboli markhur, je vzácná koza pocházející ze Střední a jižní Asie. V Pákistánu je národním zvířetem. Ve volné přírodě žije zhruba 6000 koz šrouborohých. Jejich srst se přizpůsobuje ročnímu období. V létě je rudošedá a krátká, v zimě šedá a delší. Pro samce bývá příznačná výrazná délka srsti na krku, která může dorůstat až ke kolenům. Jedním z rozdílů mezi pohlavími je i jejich hmotnost. Samci váží zhruba 100 kilogramů, samice 35 kilogramů.

Obě pohlaví těchto koz mají šroubovité rohy. U samců měří až 160 centimetrů a v případě samic většinou nepřesáhnou 25 centimetrů. "Právě ceněné rohy jsou hlavní příčinou, která má za následek jejich trofejní lov, kvůli němuž se tento druh ocitá blízko ohrožení. Osudovým se jim stává i chutné maso," upozornila Gronská.

Koza šrouborohá se pohybuje ve vysokohorských oblastech západního podhůří Himálaje, kde se živí trávou, rostlinami či listy. Kozy si umí stoupnout na zadní nohy a okusovat i výše rostoucí větve. Po vodorovně rostoucích větvích se dokážou pohybovat. Samice tvoří většinou malá stáda. Samci, kteří spolu v době rozmnožování svádí urputné zápasy, žijí zpravidla samostatně.

Olomoucká zoo patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům v Olomouckém kraji. Jejími branami loni prošlo 381.818 návštěvníků, meziročně jich bylo o 14.107 více. Byla to nejvyšší návštěvnost za posledních 25 let. Na ploše 42 hektarů zoo chová 1828 zvířat v 387 druzích. Zahrada si vlastními aktivitami vydělá přibližně dvě třetiny částky potřebné na svůj provoz. Od města dostává příspěvek na svoji činnost, který loni obnášel 41 milionů korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist