https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/vznikajici-vlada-je-pro-omezeni-sklenikovych-plynu-a-podporu-lesu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vznikající vláda je pro omezení skleníkových plynů a podporu lesů

14.5.2018 00:10 (ČTK)
Významnou novinkou v návrhu je přístup k lesům, které jsou zasažené suchem a také kůrovcovou kalamitou. Její dopady jsou nyní patrné hlavně na severu Moravskoslezského a Olomouckého kraje, kde vznikají rozsáhlé holiny. / Ilustrační foto
Významnou novinkou v návrhu je přístup k lesům, které jsou zasažené suchem a také kůrovcovou kalamitou. Její dopady jsou nyní patrné hlavně na severu Moravskoslezského a Olomouckého kraje, kde vznikají rozsáhlé holiny. / Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Vláda.cz
Snížit emise skleníkových plynů, vyřešit kalamitní stav v lesích či podporovat malou fotovoltaiku chce podle návrhu programového prohlášení vznikající vláda ANO a ČSSD. Část věnovaná životnímu prostředí z velké části kopíruje prohlášení současné vlády v demisi, přibylo v ní ale několik bodů, které by mohly posílit ochranu přírody a krajiny. Ekologové je vítají, zároveň ale upozorňují, že obě strany byly spolu s lidovci i v minulé vládě Bohuslava Sobotky (ČSSD), která velkou část úkolů pro zlepšení životního prostředí nesplnila.
 

Významnou novinkou v návrhu je přístup k lesům, které jsou zasažené suchem a také kůrovcovou kalamitou. Její dopady jsou nyní patrné hlavně na severu Moravskoslezského a Olomouckého kraje, kde vznikají rozsáhlé holiny. Podle ekologů za to může nevhodný způsob hospodaření v lesích a velký podíl smrků, které jsou citlivé na klimatickou změnu. "Zasadíme se o ekologicky vhodné řešení nedostatečné druhové a věkové diverzifikace a kalamitních stavů v lesích," uvádí prohlášení. Podle Hnutí Duha jde o rozumný postoj, problematická však může být jeho realizace. "Chybí však jasná deklarace, že změní zákony, vyhlášky a další závazná pravidla," upozornilo hnutí.

Přibyl také závazek snižovat emise skleníkových plynů, který má být "jednou z hlavních priorit všech hospodářských odvětví". Prohlášení výslovně zmiňuje nutnost plnit Pařížskou dohodu o ochraně klimatu. Podle ředitele Hnutí Duha Jiřího Koželouha je to "velký posun v přemýšlení". "Ale programové prohlášení v těchto zásadních otázkách zcela opomíjí sdělit, jak to vláda provede. Pokud nebude měnit zákony a další závazná pravidla, tak z toho nic nebude," uvedl.

Důležitou změnou je také přihlášení k principu oběhové ekonomiky, tedy posílení recyklace a snížení vzniku odpadu. Má k tomu posloužit nový zákon o odpadech, který vláda předloží do konce letošního roku. Tento zákon ministerstva životního prostředí Richarda Brabce (ANO) měl být předložen již za minulé vlády, jeho příprava ale nabrala skluz. Podobné je to se zákonem o výrobcích s ukončenou životností.

Proti prohlášení současné vlády v demisi vypadla z návrhu zmínka o podpoře programu Nová zelená úsporám, který financuje snižování energetické náročnosti budov. Přibyla naopak podpora malé fotovoltaiky a podpora občanské a obecní energetické soběstačnosti.

Prohlášení příliš neřeší ochranu půdy. Je sice zmíněna v části o zemědělství, podle ekologů se ale návrh vyhýbá výraznějším změnám. "Vyhýbá se také otázce, zda schválí připravenou protierozní vyhlášku, které se silně brání velké zemědělské podniky," uvedlo Hnutí Duha.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (1)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JK

Jan Kuchtíček

22.5.2018 10:34
Vznikající vláda je pro omezení skleníkových plynů a podporu lesů.... A JAK PROSÍM VÁS?
Zavede snad onu EKO daň pro VŠECHNA AUTA, LETADLA A T.D. tedy pro všechny zplodiny produkující elementy? A nebo zase jen pro některé? Vždyt nejvíc škodí ten, co jich vypouští nejvíc. Kdy tedy budeme měřit skutečné zplodiny i dle délky provozu a dle toho je EKO danit.
A pokud se týká lesů, i ten poslední človíček ví, že na vině je ono dnešní kořistnické hospodaření v lesích. Dříve člověk v lese chodil jako po koberci (a to i v onom socialismu), a dnes? Jen se podívejte sami. Dnešní kořistnické hospodaření je prostě rájem pro kůrovce. TAK UKAŽTE NA VINNÍKY. Ptactva a jeho predátorů kůrovce houfně vlivem onoho "hospodaření a tak zvané těžby ubývá a bude to ještě horší. Dříve se převážně kácelo probírkami, dnes se rube ve velkém. A s tím se pochopitelně mění mikroklima i makroklima krajiny. TAK SE NEDIVTE.
Odpovědět
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist