https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/worldwatch-institute-cina-zacina-se-zverejnovanim-informaci-o-znecisteni-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Worldwatch Institute: Čína začíná se zveřejňováním informací o znečištění životního prostředí

4.9.2009 10:51 | PRAHA/WASHINGTON (Ecomonitor)
O míře znečištění životního prostředí v Číně se toho ví stále málo. Informace se ale na veřejnost postupně dostávají, uvádí Worldwatch Institute na svých webových stránkách.
 

Továrna v Číně
Továrna u řeky Yangtze v Číně.
Foto: Hight Contrast/Wikimedia Commons

V roce 2008 schválilo čínské ministerstvo životního prostředí nové opatření týkající se přístupu k informacím o životním prostředí. Od obcí je nyní požadováno, aby poskytovaly podrobné informace o společnostech, které překračují povolené limity znečištění nebo způsobily závažné znečištění, i množství znečišťujících látek vypuštěných do okolního prostředí.

Během letošního roku začínají tento nový právní předpis čínská města pomalu naplňovat. Ze 113 sledovaných měst si nejlépe vedou tyto čtyři - Ningbo v provincii Zhejiang, Che-fej v provincii Anhui, Fu-čou v provincii Fujian, a Wuhan v provincii Hubei.

Město Weihai v provincii Šan-tung bylo první obcí, která zveřejnila míru znečištění na svých webových stránkách, které aktualizuje každou hodinu. Changzhou v provincii Ťiang-su publikuje případy poškozování životního prostředí v místních médiích.

Taková města však zůstávají i nadále v menšině. "Stále existuje mnoho nezveřejněných informací," přiznává Alex Wang, právník Rady na ochranu přírodních zdojů Spojených států (NRDC), která se podílela na vyhodnocování současného stavu plnění nového předpisu.

Žádosti o informace prý nevyhověly tři ze čtyř dotázaných obcí. Některá města odpověděla, že by zpřístupnění dat porušilo obchodní tajemství společnosti nebo mohlo ohrozit hospodářský růst, uvádí zpráva Institutu pro občanské a environmentální záležitosti a Rady na ochranu přírodních zdojů Spojených států (NRDC).

Tato studie dále zjistila, že informace méně často poskytovala města s horší kvalitou ovzduší. "Možná, že tyto města před problémem znečištění prostředí raději zavírají oči," myslí si Wang. Zároveň dodává, že je třeba věc dále analyzovat a odhalit všechny příčiny tohoto jevu. Naopak více ekonomicky rozvinuté města si vedla obecně lépe.

Deborah Seligsohn ze Světového institutu pro zdroje řekla, že čínské zákony přicházejí do praxe postupně a jejich úplné naplňování může vyžadovat ještě několik dalších let.

Podle článku China Gradually Improves Environmental Transparency Bena Blocka uveřejněném na serveru Worldwatch Institut 31. 8. 2009.


reklama

 
Zdeňka Vítková

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist