https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/wwf-olympiada-poskozuje-chranena-uzemi-alp
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

WWF: Olympiáda poškozuje chráněná území Alp

24.2.2006 10:09 | PRAHA/TURÍN (EkoList)
Pořadatelé italské olympiády se (s požehnáním Evropské komise) chlubí, že Turín 2006 je první mamutí sportovní událostí, která bere ohled na životní prostředí. Jak se na toto tvrzení dívají pozorovatelé z řad ekologických hnutí? Světový fond na ochranu divoké přírody (WWF) zveřejnil svoje hodnocení.
 

Švýcarské Alpy
Ilustrační foto: Švýcarské Alpy - Pinsec.
Foto: Jan Stejskal/EkoList
Hodnotící dokument nazvali autoři "Led, sníh a město" a výsledná známka pro organizátory zní "uspokojivý". Za pozitivní považuje WWF především konstrukci budov v Turíně, které se budou využívat i po skončení her, stejně jako veřejnou dopravu s čistým palivem a recyklování materiálů v olympijských vesnicích.

"Přestože snahy o to, aby byla zajištěna slučitelnost her s ekologickými hledisky, nemůžeme ignorovat množství prvků, které vážně poškozují prostředí hor," řekl Sergio Savoia, ředitel evropského alpského programu WWF. "Jedná se o konstrukci bobové dráhy a dvou skokanských můstků v citlivých horských oblastech," dodal Savoia.

Pět skokanských můstků v Pragelatu se dotýká čtyř chráněných území v rámci EU, jeden je dokonce ve zvláště chráněné zóně údolí Val Troncea. Dráha pro sportovní boby v Cesena San Sicario byla postavena v chráněné oblasti.

WWF je také kritický k použití umělého sněhu v průběhu her, protože ten váží mnohonásobně víc než sníh skutečný, čímž poškozuje půdu a vyžaduje miliony krychlových metrů vody. Rovněž se pozastavuje nad zvyklostmi spotřeby energie během turínských her. "Když vezmeme v potaz velkou symbolickou hodnotu celé události, mohlo být uděláno víc pro omezení spotřeby energie," říká Savoia.

Například olympijský oheň, 57 metrů vysoká pochodeň, spálí 8 000 krychlových metrů metanu za hodinu. Spálený plyn by mohl sloužit městečku o 3 500 obyvatel po celý rok.

Přstože olympijské zkušenosti z Turína vidíme obecně v pozitivním světle, doufali jsme, že olympijské výbory se budou soustředit na ekologická hlediska o něco účinněji, zvláště pokud jde o fakt, že tato sportovní událost se koná na citlivém území Alp," řekl Gaetano Benedetto, italský sekretář WWF.

"V budoucnu bychom rádi viděli událost, která znovuoživí, přemění, rozloží a znovu postaví existující nemovitosti, a přijme opatření ke kompenzaci emisí, které takové sportovní události nezbytně nesou s sebou," uzavřel Benedetto.


reklama

Iva Nachtmannová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 Staré diskuse (archiv)
24. 2. 2006
26. 2. 2006
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist