WWF: Olympiáda poškozuje chráněná území Alp
![]() |
|
Ilustrační foto: Švýcarské Alpy - Pinsec. | |
Foto: Jan Stejskal/EkoList |
"Přestože snahy o to, aby byla zajištěna slučitelnost her s ekologickými hledisky, nemůžeme ignorovat množství prvků, které vážně poškozují prostředí hor," řekl Sergio Savoia, ředitel evropského alpského programu WWF. "Jedná se o konstrukci bobové dráhy a dvou skokanských můstků v citlivých horských oblastech," dodal Savoia.
Pět skokanských můstků v Pragelatu se dotýká čtyř chráněných území v rámci EU, jeden je dokonce ve zvláště chráněné zóně údolí Val Troncea. Dráha pro sportovní boby v Cesena San Sicario byla postavena v chráněné oblasti.
WWF je také kritický k použití umělého sněhu v průběhu her, protože ten váží mnohonásobně víc než sníh skutečný, čímž poškozuje půdu a vyžaduje miliony krychlových metrů vody. Rovněž se pozastavuje nad zvyklostmi spotřeby energie během turínských her. "Když vezmeme v potaz velkou symbolickou hodnotu celé události, mohlo být uděláno víc pro omezení spotřeby energie," říká Savoia.
Například olympijský oheň, 57 metrů vysoká pochodeň, spálí 8 000 krychlových metrů metanu za hodinu. Spálený plyn by mohl sloužit městečku o 3 500 obyvatel po celý rok.
Přstože olympijské zkušenosti z Turína vidíme obecně v pozitivním světle, doufali jsme, že olympijské výbory se budou soustředit na ekologická hlediska o něco účinněji, zvláště pokud jde o fakt, že tato sportovní událost se koná na citlivém území Alp," řekl Gaetano Benedetto, italský sekretář WWF.
"V budoucnu bychom rádi viděli událost, která znovuoživí, přemění, rozloží a znovu postaví existující nemovitosti, a přijme opatření ke kompenzaci emisí, které takové sportovní události nezbytně nesou s sebou," uzavřel Benedetto.
reklama