https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-26-kilometru-horkovodu-mezi-temelinem-a-budejovicemi-zbyva-postavit-4-km
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z 26 kilometrů horkovodu mezi Temelínem a Budějovicemi zbývá postavit 4 km

9.12.2022 00:45 | HLUBOKÁ NAD VLTAVOU (ČTK)
Energetici z jaderné elektrárny Temelín mají hotových 22 kilometrů horkovodu mezi elektrárnou Temelín a Českými Budějovicemi. Stavba bude dlouhá 26 kilometrů, teplo začne dodávat do konce roku 2023. Technici teď pracují na osmi místech, denně se na stavbě podílí asi 150 lidí. Teď dělníci staví u Hluboké nad Vltavou visutý most v přírodě mezi dvěma rybníky. Bude dlouhý přes 100 metrů a povede osm metrů nad terénem.
 

Náklady na horkovod jsou podle věstníku veřejných zakázek 1,69 miliardy Kč. K dotazu ČTK, zda nebudou kvůli všeobecnému letošnímu zdražování vyšší, se ČEZ nevyjádřil. Temelínské teplo by mělo pokrýt podle informací radnice 50 procent výroby tepla pro České Budějovice, zbytek zajistí z vlastních zdrojů budějovická teplárna.

Visutý most povede mezi Pěnským rybníkem a rybníkem Křivonoska. Na most pak technici umístí horkovodní potrubí. "Stavba mostu vyplynula z územního řízení. Prakticky stejný stavíme i poblíž vlakového nádraží Hluboká nad Vltavou a ještě jeden, výrazně kratší, povede přes Bezdrevský potok. Až na tyto tři výjimky je celé potrubí (horkovodu) umístěné přibližně metr a půl pod zemí," uvedl člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika Bohdan Zronek.

Základem mostu jsou dva betonové pylony ve tvaru písmene V spojené dvěma hlavními, 113 metrů dlouhými lany. Na ně zavěsí technici 39 tun těžkou ocelovou nosnou konstrukci. Na ní umístí začátkem příštího roku horkovodní potrubí. Visuté mosty patří mezi odolné a osvědčené konstrukce. Aktuálně nejdelší, s rozpětím přes 2000 metrů, spojuje průliv Dardanely v Turecku, uvedl ČEZ.

ČEZ původně avizoval, že horkovod dlouhý 26 kilometrů začne dodávat teplo do Budějovic na přelomu let 2020 a 2021. Staví se od jara 2019. Stavba má ale zhruba dva roky zpoždění, od konce roku 2020 se asi na rok práce zastavily, zkrachovala stavební firma Tenza. Koncem roku 2021 vybral ČEZ firmy, které horkovod dostavějí. Jsou jimi společnosti Elte a Energie - stavební a báňská.

Temelín je největší výrobce elektřiny v zemi, kryje zhruba pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobil Temelín 15,86 terawatthodiny (TWh) elektřiny, letos od začátku roku 15 TWh.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist