Z britských vod mizí dříve hojné makrely, ochranáři doporučili neprodávat je
Makrely ale neodlovila z moře pouze Británie, na nadměrném rybolovu v oblasti se podílí i Norsko, Island a Faerské ostrovy. Od roku 2015 se tak kdysi početná populace makrel v severovýchodním Atlantiku propadla z 7,3 milionu tun na loňských 2,8 milionu tun. Z poslední čtyři roky ale lov makrel stejně překročil hranici doporučenou Mezinárodní radou pro průzkum moří (ICES) o 23 procent.
MCS doporučuje Britům místo jíst raději sledě nebo sardinky a obecně se vyhýbat nejoblíbenějším druhům ryb jako treska, losos nebo tuňák. V případě mořských plodů doporučuje nahradit krevety mušlemi, protože jejich chov má nízký vliv na mořské prostředí a jsou sbírány ručně. Ochranáři také vyzývají k nákupům u místních prodejců ryb místo supermarketů a ke konzumaci konzervovaných ryb.
Makrela není zdaleka jediným druhem, který je v britských vodách nadměrně loven - v loňském roce více než polovina limitů odlovu schválených pro britské vody překračovala doporučení vědců.
Minulý měsíc soud zamítl podání organizace Blue Marine Foundation, která žalovala britskou vládu právě za to, že stanovila vyšší limity odlovu. Organizace uvedla, že se proti verdiktu odvolá.
reklama