Z jerlínu v brněnské botanické zahradě opakovaně padají větve, pokácet jej nelze

Spor o jerlín, jehož větve zasahují nad ulici Veveří v centru Brna, trvá několik let. Už v roce 2021 Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity zažádala o skácení. Odbor životního prostředí žádosti vyhověl, ale ekologický spolek Děti Země se úspěšně odvolal. "Pokácet nesmíme. Kdyby strom stál uprostřed lesa nebo na louce, asi by to nikdo neřešil tak, jako když roste nad chodníkem, vozovkou a trolejemi tramvají," uvedla vedoucí zahrady Magdaléna Chytrá.
Zahrada se snaží dílčími opatřeními odvrátit nebezpečí zranění chodců nebo motoristů. V koruně jsou čtyři zpevňující vazby. Uskutečnily se i tahové a zvukové zkoušky, které testují stabilitu stromu - a vyšly pozitivně. Tahová zkouška kmene ale podle pracovnic zahrady neříká nic o kvalitě či křehkosti větví nahoře. I stromy s dobrými kořeny mohou být napadeny houbou shora přes nějakou dutinu. Větve také nelze donekonečna ořezávat, stromu to neprospívá.
Letos 12. června se při silném větru ulomila větev a spadla do sbírkových záhonů. Při bouřce v noci na dnešek se ulomila další větev, spadla na chodník a nový fakultní plot.
"Pro ochranu přírody děláme opravdu hodně. Žádný strom nekácíme bezdůvodně. Za všechny vykácené stromy vysazujeme několik nových náhradních. Jsme ti poslední, koho by bylo možné podezřívat z neúcty ke stromům a k přírodě. Ale hlavně je nám vnucena odpovědnost za veškeré nehody a škody, které mohou v souvislosti s odlamováním větví vzniknout," uvedla odborná pracovnice zahrady Hana Ondrušková.
"Péče o strom nás stojí nervy a velké finanční náklady, přitom tento strom není perspektivní. Je to druh rychle rostoucí a s křehkým dřevem. I když je krásný a užitečný, tak měl být skácen," doplnila Ondrušková.
Děti Země dříve uváděly, že k pokácení stromu není vážný důvod, i když z něho občas spadnou větve a odmítá se přizpůsobit plotu a jeho podezdívce. "Přitom by se výtvory člověka měly přizpůsobit rostoucímu stromu, a ne naopak," uvedl v roce 2021 Miroslav Patrik z Dětí Země.
Zahrada nyní čeká na posudek firmy, jejíž zaměstnanci vylezou do koruny stromu a větve detailně prohlédnou. Zřejmě navrhnou další provázání větví arboristickými vazbami. "Prosíme občany, aby v případě většího větru nevstupovali pod strom. Raději přejděte na druhou stranu ulice Veveří," uvedla Chytrá.
Podle mluvčí městské části Brno-střed Kateřiny Dobešové je vhodné pro záchranu velkého a významného stromu dělat maximum. "Na druhou stranu je ale také potřeba stav stromu sledovat a případně reagovat na jeho zhoršení. Pokud si botanická zahrada nechá zpracovat znalecký posudek, který dojde k závěrům, že strom je nebezpečný a v havarijním stavu, s největší pravděpodobností podá novou žádost o pokácení. A v rámci nového správního řízení bude Odbor životního prostředí městské části Brno-střed vycházet z aktuálních podkladů," uvedla Dobešová.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (15)
Zbyněk Šeděnka
23.6.2023 06:31Slavomil Vinkler
23.6.2023 09:36 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
23.6.2023 10:56 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
23.6.2023 11:05 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaZbyněk Šeděnka
23.6.2023 15:27 Reaguje na Slavomil VinklerSlavomil Vinkler
23.6.2023 09:38Jiří Svoboda
23.6.2023 09:44Ale tady v tomto státě je opravdu něco práchnivého. Jak je možné, že do takových věcí může Dítě Země Patrik kecat?
Ten strom tam stejnak nemůže zůstat věčně. Měl by být včas vysazen nový, ať zahrada o tento druh nepřijde.