Z pražské zoo ulítli ibisové, voliéru jim poničil mokrý sníh
Jednoho ibisa pracovníci zoo chytili po několika hodinách v prostorách zahrady, dalšího během odpoledne v Holešovicích. Ve snaze dostat ptáky bezpečně zpět do voliéry budou pokračovat do pozdního večera, a potom zase ráno. "Samozřejmě se snažíme vyvinout co největší úsilí, abychom jich maximum dostali zpátky," řekla mluvčí. Zoo je podle ní ráda za pomoc veřejnosti, lidé na zveřejněné telefonní číslo 737 204 532 píšou nebo volají informace o možném výskytu ibisů. "Ten ohlas veřejnosti je fantastický, za ten bychom chtěli moc poděkovat," dodala Myslivečková.
Lidé výskyt vzácného ptáka také hlásí na sociálních sítích, kde i sdílejí fotografie. Ředitel zoo Miroslav Bobek na svém facebooku zmínil, že ohlášené hejno u Lipenců nebyli ibisové, ale volavky. Jednoho z uprchlých ptáků mají podle něj pracovníci zoo hlášeného v prostorách kanadského velvyslanectví v Bubenči.
Ibis skalní patří ve volné přírodě mezi kriticky ohrožené druhy. Pražská zoo jej chová od roku 1985. Všichni ibisové mají typický dlouhý, mírně dolů ohnutý zobák, který je pro ně velice užitečným nástrojem při obstarávání potravy. Ibis skalní má černé peří, péřový límec a červenou lysou hlavu, také nohy a zobák jsou červené.
Ibisové skalní mají v trojském areálu zázemí ve voliéře nazvané Africké skály, která se opírá o skalní masiv. Ibisům poskytují skály přirozený prostor k hnízdění. Společně s nimi zde žijí i další druhy ptáků hnízdících na skalních srázech a také několik druhů vrubozobých ptáků, kteří se zabydleli v jezírku před skalami, uvádí web zahrady.
Zoologickou zahradu loni navštívilo přes 1,32 milionu lidí, což je třetí nejvyšší číslo v její čtyřiaosmdesátileté historii. Má roční rozpočet ve výši stovek milionů, finančně ji výrazně podporuje i pražský magistrát.
reklama