https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/z-vrcholu-kralickeho-snezniku-zmizi-zbytky-liechtensteinovy-chaty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Z vrcholu Králického Sněžníku zmizí zbytky Liechtensteinovy chaty

10.6.2021 16:35 | PRAHA (Ekolist.cz)
Stavební suť a demolice.
Stavební suť a demolice.
V době, kdy na polské straně Králického Sněžníku vzniká rozhledna, na české straně začne odstraňování demolice Liechtensteinovy chaty, která byla zbourána roku 1971. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.
 

V národní přírodní rezervaci Králický Sněžník, necelých 500 metrů od stejnojmenného vrcholu, se nachází více než čtyři sta tun stavebního odpadu. Kdysi tu stála Liechtensteinova chata, která byla v roce 1971 zdemolována. Odpad byl ale ponechán na místě. Jeho odvoz a likvidace budou hrazeny z Operačního programu Životní prostředí a přijdou na jedenáct milionů korun. Práce byly zahájeny v tomto týdnu, dokončeny by měly být koncem října.

„Do národní přírodní rezervace skládka stavebního odpadu nepatří," vysvětluje Petr Šaj z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR. "Před zahájením prací jsme ze staveniště přesadili vzácné druhy rostlin, například jestřábník sněžnický. Ten je místním endemitem a nikde jinde na světě neroste." Po původní chatě zůstane na místě jako připomínka jen nízká zídka, která bude sloužit návštěvníkům jako odpočinkové místo.

Zídka na místě zůstane.
Zídka na místě zůstane.

Na místě se odhadem nachází celkem asi 414 tun stavebních materiálů - beton, cihly, sklo, železo, ocel a směsné komunální odpady, nemalý podíl tvoří i nebezpečné materiály obsahující azbest, především azbestocementová střešní krytina.

Kvůli citlivosti zdejší přírody a velmi špatné dostupnosti území byl pro transport demoličního materiálu k nejbližšímu odvoznímu místu zvolen vrtulník. Vybourané a vytříděné materiály pak budou přeloženy na nákladní automobily a odvezeny k likvidaci.

Historická pohlednice s pohledem na Liechtensteinovu chatu.
Historická pohlednice s pohledem na Liechtensteinovu chatu.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Haus Mährisch Schönberg / Wikimeda Commons

„Paradoxem je, že zatímco se na české straně snažíme z jednoho úbočí Králického Sněžníku ekologickou zátěž odstranit, na polské části vrcholu možná právě další taková vyrůstá,“ říká Petr Šaj. Na mysli má budování rozhledy.

Liechtensteinova chata byla vybudována v letech 1906–1912 a sloužila pro turistickou veřejnost jako ubytovací a stravovací zázemí. V 60. letech minulého století začala v důsledku špatné údržby postupně chátrat.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

10.6.2021 20:56
Svého času ovšem právě AOPK/Správa CHKO Jeseníky dala s výstavbou podmíněný souhlas, nutno podotknout, že v době jiného vedoucího správy CHKO Jeseníky.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist