Zabrání pašování zvířat a pytlačení globální dozor umělé inteligence?
Musí se nechat, že ti, kdo jsou zapojení do nelegálního obchodu s ohroženými živočichy a rostlinami, prokázali v posledních dekádách nebývalou schopnost adaptace. Pokročilá technika, moderní komunikační technologie, zásady konspirace a šifrování, digitální formy obchodování; to vše se naučili používat rychleji, než agentury, které proti nim obvykle stojí.
K profesionalizaci se přidala i globalizace, která otevírá poptávce a nabídce mnohem širší manipulační prostor. Je to prostě moderní organizovaný zločin se vším všudy. „Proto jsou tradiční metody boje s pašováním wildlife mnohem složitější,“ říká Steve Elliot, ředitel společnosti Globální datové analytiky, která spadá pod koncern LexisNexis.
Tak trochu Velký Bratr
Jistý recept k řešení tu je, ale ne každému se asi bude líbit. Elliot totiž nabízí světu systém digitálního dozoru, fungujícího na bázi umělé inteligence. Systém, který by se zaměřil na sledování a rozkrývání celých globálních obchodních řetězců pytláků, pašeráků a překupníků. K jeho aplikaci se teď podle něj otevřela kvůli koronaviru ideální příležitost, ale „okno nabízené příležitosti se rychle uzavírá“.
Jak to? V důsledku pandemie globálně pokleslo množství kontraktů, transakcí, transportu zboží. Pro pašeráky to úplně neplatí, ale jisté je, že v miliardách digitálních otisků, které za sebou každý obchod ve světě internetu zanechá, teď je na ty jejich více vidět.
Elliotův přístup vychází z prosté a praxí osvědčené logiky (je totiž bývalým kriminálním vyšetřovatelem v Hongkongu), a to, že pokud se někdo jednou vydá za hranice zákona, obvykle se nezdrží jen u jedné kriminální aktivity. Kdo obchoduje se zbraněmi, nejspíš bude mít blízko i k obchodu s drogami nebo pašování ingrediencí tradiční čínské medicíny. Když někdo přechovává kradené zboží, nejspíš nebude mít obtíže ani s podpultovým skladováním slonoviny nebo luskouních šupin. A tak dál. Vývojáři LexisNexis testovaný systém NIS (Nature Intelligence System) je platformou, která automaticky digitálně testuje původ přepravovaných zásilek a dává je do možné souvislosti s kriminální činností.
„Můžeme takhle velmi rychle vybudovat komplexní datové profily, částečně s využitím reverzního datového inženýrství a provázat minulé případy s budoucími,“ říká Elliot. NIS je systém, který je jen tak dobrý, jako data, kterými jej nakrmíte. Vychází z daňových záznamů, veřejně dostupných informací, například dohledatelných telefonních seznamů, důvěrných informací z policejních kartoték a archivovaných záznamů o vyšetřování. A dohromady v reálném čase dává podnět k prohledání konkrétního balíku nebo zásilky, která se systému jeví podezřelá. Jak to?
Ukáže balík, prodejce i kupce
Řekněme, že muž v Africe, podezřívaný z pašování, si objedná místo pro kontejner na příští transportní lodi do Číny. Systém je teoreticky schopný zmapovat, na jaká čísla volal a tedy s kým se domlouval. Pokud by tato čísla patřila dalším hypoteticky podezřelým osobám, například již dříve usvědčeným pytlákům, spustil by NIS varování. Došlo by pravděpodobně na zmapování jeho finančních toků. Zvlášť, pokud by mu čínský překupník poslal zálohu. A i on by byl systémem prověřen, například jeho odpovědi na inzeráty potenciálních spotřebitelů. Podstatné je, že celníci by věděli, na kterou zásilku si dát větší pozor.
„Databáze NIS dávají dohromady informace o kriminální historii, geolokacích, uspořádání trhu, klíčových slov… a mohou odhalit celý provázaný řetězec kriminální sítě,“ popisuje Elliot. Ano, je to digitální Velký Bratr, se všemi jeho pozitivními i negativními důsledky.
Testovací verze systému již byla v praxi ozkoušena, když se v USA pokoušeli rozkrýt dosud neregulovaný obchod s akvarijními rybkami. Tehdy se ukázalo, že peníze za rybičky plynou přes anglické banky až na blízký východ, k lidem jinak zapojeným do organizovaného kuplířství. Elliotova teorie o tom, že kriminálníci mají obvykle širší portfolio nelegálních aktivit, se tím potvrdila. Podle něj je teď pro globální nastartování NIS a „dozoru“ nejlepší čas, protože v nižším digitálním šumu by teď dokázaly lépe rozkrýt a podchytit zákonitosti nelegálního trhu.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Další články autora |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Miroslav Vinkler
11.5.2020 11:13Jako groteska vypadalo i odřezání rohů nosorožcům v českých ZOO a jejich likvidace. Zde už mluvím o českém Absurdistánu, kdy ani v ČR nejsme s to zabezpečit zdraví ohrožených zvířat.
S pytláctvím je nutno zatočit stejně jako s pašováním drog - vysoké tresty odnětí svobody, odrazující peněžní pokuty a to nejen u fyzických osob,ale i u právnických osob, které se aktivně podílejí na nezákonné činnosti.
Karel Zvářal
11.5.2020 11:56 Reaguje naLukas B.
11.5.2020 12:18 Reaguje na Karel Zvářalnaopak demonstrativní pálení kontrabandu je výborný způsob koexistence kartelů se zkorumpovaným státem a likvidace konkurence. kdyby se ty rohy z dvora králové nespálily, mohlo se za ně nakoupit několik kamionů prezervativů a natisknout spousta brožurek s výchovnými komixy.
Karel Zvářal
11.5.2020 12:33 Reaguje na Lukas B.A žluč z divokého mědvěda má pro "léčbu" mnohem větší cenu.
Jan Šimůnek
11.5.2020 13:00 Reaguje na Lukas B.Ovšem opakovaně jsem četl v různé literatuře, že sbíraný žen šeň má silnější účinky než pěstovaný na plantážích, byť v přirozeném prostředí. Mohlo by to souviset s různou mírou stresu u rostlin.
Lukas B.
11.5.2020 13:10 Reaguje na Jan ŠimůnekJan Šimůnek
12.5.2020 07:44 Reaguje na Lukas B.A k tomu "kyvadélku": na lidi, co při ochutnávání vína poznají nejen odrůdu, ale i konkrétní vinici a ročník, zatím analytické laboratoře nestačí, a přece takoví jsou. Stejně tak whisky se zatím blendují podle chuti vybraných expertů a ne podle analytiky. Dtto čaje.
Stanislav Chytrý
22.5.2020 14:09 Reaguje na Lukas B.Jinak naprosto s Vámi souhlasím.
Jan Šimůnek
12.5.2020 07:46 Reaguje naV té společnosti materiálního dostatku používáme spoustu věcí, jejichž podstatě nerozumíme a kdyby nám někdo řekl, že jsou tam vevnitř začarovaní trpaslíčci, museli bychom mu věřit. A to, co popisujete, je výsledek.