Začalo nové posuzování vlivu trasy D8 přes České středohoří
Poslední úsek dálnice D8 přes České středohoří byl otevřen v prosinci 2016.
Původní proces EIA na trasu dálnice D8 z Lovosic do Řehlovic na Litoměřicku skončil v roce 1996 tím, že ministerstvo životního prostředí vydalo souhlasné stanovisko. Spolek Děti Země ale požádal v dubnu 2013 o obnovu stavebního řízení ve věci stavebního povolení souboru staveb v rámci D8 v délce 4,66 kilometru. Svou žádost odůvodnil tím, že územní rozhodnutí, kterým bylo povoleno umístění těchto stavebních objektů, zrušil Krajský soud v Ústí nad Labem.
Nejvyšší správní soud při posouzení kasační stížnosti podle zveřejněné zprávy na webu připomněl, že územní rozhodnutí na daný úsek dálnice bylo zrušeno, neboť nebylo prokázáno, že se posouzení vlivu koncepce na životní prostředí mohla řádně účastnit dotčená veřejnost.
Soud uzavřel, že v dané věci byly dány důvody pro obnovu stavebního řízení. V obnoveném stavebním řízení se správní orgány nemohou zabývat otázkou stanovení konkrétní trasy dálnice D8, je však nutno podle soudu na základě nového stanoviska EIA posoudit budoucí i dosavadní vlivy stavby na životní prostředí, a to za plnohodnotné účasti dotčené veřejnosti na tomto posouzení. Toto posouzení pak může nalézt svůj odraz ve stanovení nových podmínek či podmínek odlišných od původního stavebního povolení, uvedl soud.
reklama
Další informace |
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (6)
Lukáš Kašpárek
26.9.2019 09:33 Reaguje naNež budete pronášet takové demagogické soudy, tak si první o tomto tématu něco zjistěte....... případně se zapojte do těchto procesů a uvidíte jak se situace má.... ale to by jste musel myslet na něco víc než na sebe a to asi nehrozí co?
Jan Šimůnek
27.9.2019 08:19 Reaguje na Lukáš KašpárekJinak je jasné, že ekologové budou bojovat "co to dá" proti jakékoli dopravní stavbě, protože jejich plánem je obnovení nevolnictví, kdy se lidé smějí vzdálit z místa bydliště jen na "bumážku", kterou každý a kdykoli nedostane (jak to bylo v SSSR od Stalina po Brežněva). A stačí si přečíst starší čísla "duhového" časopisu "Poslední generace", tak články adorující podobné uspořádání společnosti byly. A zelení se od té doby nijak nezměnili.