Záchranná stanice pro zvířata v Jinonicích vyjde Prahu na 315,4 milionů korun
Stanice vznikne na místě stávající, která funguje v provizorních podmínkách stavebních buněk a dočasných voliér od roku 2012. Přestavba by měla podle předpokladu města začít v horizontu týdnů. Zatímco současná provizorní stanice ošetří podle dřívějších informací asi 5000 zvířat ročně, nová, která má být dokončena v roce 2024, má mít dvojnásobnou kapacitu.
Cena, která vzešla ze soutěže, je výrazně vyšší, než magistrát předpokládal. Podle schváleného dokumentu je to kvůli nárůstu cen stavebních materiálů. "Projekt obsahuje ve velké míře materiály, které byly nárůstem cen nejvíce zasaženy, zejména kovové konstrukce, dřevěné obklady a kamenná dlažba," píše se v dokumentu. Vysoutěžená cena je o 53 procent vyšší, než byl předpoklad, zatímco u dvou zbylých nabídek v soutěži to bylo o 72 a 74 procent.
Dosluhující primátorova náměstkyně Jana Plamínková (STAN) k tomu uvedla, že cenu v případě stanice zvýšil i fakt, že různé klece a voliéry jsou z nerezové oceli, která šla cenově nahoru velmi výrazně. Vybudování nového areálu je však podle ní nezbytné, protože stávající je absolutně nedůstojný. Plamínková dodala, že po dobu přestavby areálu v Jinonicích se provoz stanice přesune do lesní školky v Ďáblicích.
Nová stanice bude podle dřívějších informací disponovat veterinární ordinací s operačním sálem a jednotkou intenzivní péče. Vznikne tam léčebné oddělení pro labutě a vodní ptáky a také odchovna veverek. Počítá se i s rehabilitačními výběhy pro kopytníky a vodním výběhem pro vydry a bobry.
Součástí areálu bude i přednášková místnost a zelená střecha s altánem pro venkovní akce. Vzdělávací činnost stanice má podle materiálu využít 30 000 návštěvníků ročně, budou se tam konat programy pro školy, semináře a přednášky, exkurze, kroužky pro děti nebo příměstské tábory.
Pražská záchranná stanice je podle informací magistrátu už nyní největší v zemi a stará se o řadu volně žijících druhů, například labutě, sovy, veverky, ježky, bobry, vydry, srnce, muflony, daňky či jeleny. Po ošetření a uzdravení se zvířata vrací do volné přírody, pokud to jejich stav umožňuje.
Stanici provozuje městská příspěvková organizace Lesy hlavního města Prahy (LHMP), stejně jako zookoutky v Malé Chuchli, v Kunratickém lese, v Kamýku a v Hostivaři. Do těch putují trvale handicapovaná zvířata, které není možné vrátit zpět do volné přírody.
reklama