https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zacina-evropsky-tyden-mobility-z-ceska-se-pripoji-28-mest-a-obci
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Začíná Evropský týden mobility, z Česka se připojí 28 měst a obcí

16.9.2020 01:00 | PRAHA (ČTK)
Do akce se letos vedle Prahy zapojí například Chrudim, Prachatice, Litoměřice, Olomouc, Zlín nebo Uherský Brod.
Do akce se letos vedle Prahy zapojí například Chrudim, Prachatice, Litoměřice, Olomouc, Zlín nebo Uherský Brod.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | pxfuel
Dnes začíná Evropský týden mobility, který spojuje města napříč celou Evropou. Cílem je podpořit udržitelné formy dopravy, a vytvářet tak příjemnější a zdravější město pro život. Kampaň pořádá Evropská komise od roku 2002, Praha je od počátku jeho součástí. Lidé budou moci v hlavním městě do 22. září navštívit vzdělávací a kulturní akce, konference nebo se účastnit cyklojízd. Vyvrcholením je Den bez aut, který bude 19. září. Vedle Prahy se k Evropskému týdnu mobility letos připojilo dalších 27 českých měst a obcí.
 

V letošním roce je hlavním tématem Bezemisní mobilita pro všechny. K převzetí zodpovědnosti do vlastních rukou vybízí i hlavní slogan "Tvůj styl, Tvoje volba". Podle náměstka pražského primátora Adama Scheinherra (Praha Sobě) je cílem akce přimět lidi zamyslet se nad způsobem, kterým se dopravují do práce a jak se pohybují po městě. V pražském ovzduší pochází 90 procent škodlivin z automobilové dopravy. Letošní ročník tak má za cíl zdůraznit ekologickou dopravu.

Mezi největší akce patří Den bez aut. V Praze budou uzavřeny čtyři ulice, které budou sloužit pro kulturní a společenské akce. Jde o Internacionální v Suchdole, Dolnoměcholupskou v Dolních Měcholupech, Formanskou v Újezdě a Ondříčkovu v Praze 3. Magistrát se připojí k posledně zmíněné, kde bude prezentovat aktivity své i některých městských společností jako jsou Institut plánování a rozvoje (IPR), dopravní podnik (DPP) nebo Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Do akce se letos vedle Prahy zapojí například Chrudim, Prachatice, Litoměřice, Olomouc, Zlín nebo Uherský Brod. Po celém světě se k Evropskému týdnu mobility přihlásilo přes 2600 měst a obcí ze 49 zemí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist