https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zalohy-na-nevratne-obaly-po-nemecku-uz-i-v-cr?ids%5Bxb7e15e8259cb21869ebe78bd9193ef7e%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zálohy na nevratné obaly: Po Německu už i v ČR?

11.4.2007 13:39 | PRAHA (EkoList)
Evropská komise 23. března oznámila, že po několika letech zastavila řízení kvůli zavedení záloh na nevratné obaly vůči Německu. Deník Mladá fronta Dnes posléze 6. dubna informoval, že ministr životního prostředí Martin Bursík zadal vypracování právní analýzy, která by prozkoumala možnosti zavedení obdobného systému i v České republice.
 

Zálohu ve výši 0,25€ na nevratné nápojové obaly (láhve i plechovky) zavedlo Německo k 1. lednu 2003. Poplatek se vztahuje na všechny minerální vody, pivo a nealkoholické nápoje (od 1. května 2006 i na nešumivé nápoje, např. džusy). K tomuto, podle mnohých radikálnímu, kroku se německá vláda uchýlila poté, co podíl nápojů prodaných ve vratných a opakovaně používaných lahvích dlouhodobě klesl pod 72%. Nový systém provázelo množství problémů a žalob v rámci spolkové republiky i v zahraničí.

Bouřili se zejména výrobci nápojů, maloobchodní řetězce, ale i samotní koncoví spotřebitelé, pro které bylo vracení použitých obalů složité a nepohodlné. Zpočátku totiž byli obchodníci povinni přijímat jenom obaly stejného druhu, tvaru a velikosti, jaké mají ve vlastním sortimentu.

Evropská komise shledala nový systém diskriminačním zejména vůči zahraničním producentům nápojů, kteří dovážejí svoje výrobky na německý trh. Jako problém označila zejména nefunkční systém následného výkupu obalů v době zavedení. To představovalo dle Komise bariéru volnému pohybu zboží.

To se ale podařilo díky několika novelizacím vyřešit, systém byl spravován takříkajíc za pochodu. S posledním, již pátým, pozměňovacím návrhem přišlo německé ministerstvo životního prostředí 5. března tohoto roku, kdy jej předložilo k připomínkám zainteresovaným stranám.

V České republice zatím funguje jenom zálohový systém vratných láhví. V případě zavádění záloh na nevratné obaly lze sáhnout pro inspiraci a poučení z chyb nejenom k našim západním sousedům. Vzorem pro nový český systém by se mohly stát státy severní Evropy, kde má zálohování delší tradici.


reklama

Soňa Kalauzová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Tak na plasty ( a nie len na ne) - 22. 5. 2007 - Jiří Nezval

Vaše názory vyplývají (bohužel) z nedostatku informací.
V dnešních megaobchodech (s jejich tržním podílem prodaných PET lahví přes 95%!) nejsou totiž na odběr jednocestných obalů softwarově nastavené, ale většinou již EXISTUJÍCÍ odběrní automaty. Ty se ZATÍM využívají jen na zálohované pivní láhve.
Tyto automaty by po upgradu mimo korektního odběru - totiž pouze logem opatřených nápojových zálohovaných obalů (PET,ALU/ocel,sklo)- tyto obaly rovněž roztřídily nejen podle druhu materiálu, ale dokonce i barvy materiálu (PET, sklo), pak jej kompaktovaly buď posekáním (na vločky u PET a plechovek), nebo podrcením (sklo) a konečně připravily uložením (ODDĚLENĚ) do tam připravených kontejnerů.
Tak se získá pro REcyklaci nejkvalitnější a cenově nejvýhodnější produkt. Ten by ale neprodávaly obce (navíc bez logistiky marketů!).
Tato inovace toho dosahuje díky zabudovaným senzorům NIR spektroskopie a kamerám (identifikace barvy). Senzory NIR identifikují spolehlivě i typy plastu a zamezí tak např. přijetí PET láhve s etiketou PVC, nebo dokonce PVC láhve (u nás naštěstí dosud nejsou, ale v EU nesmí existovat bariéry volného obchodu, takže..).
V tom je na rozdíl od současného stavu nejen efektivita, ale i ekologický přínos, jak si lze snadno představit.

Krom toho jsou automaty napojeny na databáze clearingového centra, takže se naprosto přesně dá zjistit, kolik obalů kterého druhu bylo v ČR prodáno a kolik se jich opět vrátilo sběrem k využití.
To je pak skutečná EVIDENCE návratnosti k využití (nikoliv údaje ředitele PR EKO-KOM Grolmuse o tom, jací jsme mistři v Evropě. Žádná PŘESNÁ čísla o dovozu nápojového PET do ČR v tunách (kromě mnou publikovaného údaje z roku 2003, získaného od MPO, ani údaje v tunách o sběru k dalšímu využití zveřejněna dosud nebyla - na rozdíl třeba od Švýcarska a zemí se zavedenými zálohami).
Jinak podotýkám, že nejsem žádným prodejcem automatů, agentem, či komerční firmou. Snažím se na vlastní náklady (a sám) pouze šířit nejnovější informace a vyvracet dezinformace, abychom nedělali věci jako v osmdesátých letech MINULÉHO STOLETÍ. Velmi bych proto ocenil, kdyby byly rovněž co nejrychleji využity a nebyli jsme za hlupáky.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist