https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zalohy-na-nevratne-obaly-po-nemecku-uz-i-v-cr?ids%5Bxf2f2fdfeb65842d26d452ee74ed19a41%5D=1&sel_ids=1
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zálohy na nevratné obaly: Po Německu už i v ČR?

11.4.2007 13:39 | PRAHA (EkoList)
Evropská komise 23. března oznámila, že po několika letech zastavila řízení kvůli zavedení záloh na nevratné obaly vůči Německu. Deník Mladá fronta Dnes posléze 6. dubna informoval, že ministr životního prostředí Martin Bursík zadal vypracování právní analýzy, která by prozkoumala možnosti zavedení obdobného systému i v České republice.
 

Zálohu ve výši 0,25€ na nevratné nápojové obaly (láhve i plechovky) zavedlo Německo k 1. lednu 2003. Poplatek se vztahuje na všechny minerální vody, pivo a nealkoholické nápoje (od 1. května 2006 i na nešumivé nápoje, např. džusy). K tomuto, podle mnohých radikálnímu, kroku se německá vláda uchýlila poté, co podíl nápojů prodaných ve vratných a opakovaně používaných lahvích dlouhodobě klesl pod 72%. Nový systém provázelo množství problémů a žalob v rámci spolkové republiky i v zahraničí.

Bouřili se zejména výrobci nápojů, maloobchodní řetězce, ale i samotní koncoví spotřebitelé, pro které bylo vracení použitých obalů složité a nepohodlné. Zpočátku totiž byli obchodníci povinni přijímat jenom obaly stejného druhu, tvaru a velikosti, jaké mají ve vlastním sortimentu.

Evropská komise shledala nový systém diskriminačním zejména vůči zahraničním producentům nápojů, kteří dovážejí svoje výrobky na německý trh. Jako problém označila zejména nefunkční systém následného výkupu obalů v době zavedení. To představovalo dle Komise bariéru volnému pohybu zboží.

To se ale podařilo díky několika novelizacím vyřešit, systém byl spravován takříkajíc za pochodu. S posledním, již pátým, pozměňovacím návrhem přišlo německé ministerstvo životního prostředí 5. března tohoto roku, kdy jej předložilo k připomínkám zainteresovaným stranám.

V České republice zatím funguje jenom zálohový systém vratných láhví. V případě zavádění záloh na nevratné obaly lze sáhnout pro inspiraci a poučení z chyb nejenom k našim západním sousedům. Vzorem pro nový český systém by se mohly stát státy severní Evropy, kde má zálohování delší tradici.


reklama

Soňa Kalauzová

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Tak na plasty ( a nie len na ne) - 12. 4. 2007 - František

Robiť rozdiel medzi účelmi zálohovania je správne, nie však podstatné, lebo to vec nerieši želateľným spôsobom. Zálohovať flaše, aby sa vracali, t.j. aby nevznikal odpad, i zálohovanie fliaš kvôli ich opätovnému použitiu tým istým spôsobom, má vážny nedostatok: spätné zhromažďovanie týchto obalov v obchodoch, ktorých poslaním je však niečo iné. Poškodené obaly sa beztak nedajú využiť tým istým spôsobom bez prepracovania, nepoškodené obaly si musia zachovať tvar,čo v praxi znamená, ako bolo už spomenuté, "voziť vzduch" naspäť do výroby a pred novým plnením ich vyčistiť. To si vyžaduje prepravné náklady, náklady na čistenie, mzdové náklady a pod. V konečnom dôsledku je to pravdepodobne neekonomické i neekologické.
Recyklačné obaly by mal zhromažďovať niekto iný ako obchod. A nemalo by sa to (podľa mňa) diať tak živelne, na báze dobrovolnosti (pocitu povinnosti správať sa ekologicky, resp. totálneho nezáujmu o ekológiu) ako sa to deje prostredníctvom zberných kontajnerov.
Sprievodným znakom kapitalizmu je značná masa nezamestnaných, čo je rovnako neekonomické ako neekologické. Podnikateľom vyhovuje existencia más, ktoré neprodukujú nič okrem odpadu z titulu ich vlastnej spotreby. Prostriedky na túto spotrebu nezamestnaným poskytuje štát. Je to externalita ako vyšitá, výhodná pre podnikateľov, nevýhodná pre štát. Keby bola všeobecná povinnosť pracovať ako za socializmu, v rámci štátu by bolo možné zamestnať desaťtisíce ľudí na zhromažďovaní a takmer stopercentnom separovaní (t.j. i takmer stopercentnej návratnosti/recyklovatelnosti) odpadu. Myslím, že by títo ľudia na seba zarobili a že by to bol pre štát prínos. Namiesto darovaných sociálnych dávok by si zarábali zmysluplnou prácou tvoriacou finančné zdroje, z ktorých by boli platení. Naviac by bolo životné prostredie čistejšie a kvalitnejšie.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist