https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zamer-o-vyhlaseni-np-krivoklatsko-je-vyvesen-starostove-mluvi-o-tlaku-na-termin
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záměr o vyhlášení NP Křivoklátsko je vyvěšen, starostové mluví o tlaku na termín

27.9.2022 18:57 | KARLOVA VES (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ministerstvo životního prostředí dnes na úřední desce zveřejnilo záměr o vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Starostové mluví o tlaku na termín, podle nich by bylo lepší počkat, až se oficiálně ustanoví nová vedení obcí a uplynou lhůty například pro volební stížnosti. ČTK to řekla starostka Karlovy Vsi Iveta Kohoutová. Ode dneška běží devadesátidenní lhůta pro podání připomínek k záměru. Zvláště chráněné území parku se podle záměru dotkne 19 obcí a celkem má park zabírat 116 čtverečních kilometrů na Kladensku, Rakovnicku a Rokycansku.
 

Podle záměru má park chránit rozsáhlý vnitrozemský komplex převážně listnatého lesa nižších poloh s velkým podílem přirozených či lidskou činností málo ovlivněných ekosystémů, kde je mimořádně vysoká rozmanitost živé i neživé přírody. Změnit se má i systém lesního hospodaření na více přírodě blízký. Řada starostů trvá na tom, že park lepší ochranu přírody nepřinese. Podle nich by se z hospodářských lesů mohly stát lesy takzvaného zvláštního určení i v současné CHKO, což umožňuje zákon o lesích. "Území lze chránit i jinou formou než národním parkem," doplnila Kohoutová.

Záměr též upřesňuje některé regulace, které se budou týkat například nakládání s pozemky či pohybu mimo cesty a obsahuje též přehledovou mapu. Některé limity užívání území ale jmenuje jen obecně.

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) dříve plánovala zahájení procesu 9. června, avšak starostové ji na květnovém setkání požádali o odložení, aby devadesátidenní lhůta pro vyjádření k podkladům pro vznik národního parku neskončila několik dní před volbami a také, aby reakce odpovídaly aktuálním postojům i v případě změny vedení obce. Hubáčková jim vyšla vstříc. V neděli, den po komunálních volbách, rozeslala Hubáčková starostům dopis, v němž plán zahájení záměru oznamuje. "Vzhledem k tomu, že považuji zástupce místních samospráv za významné partnery, jsem připravena s Vámi v průběhu procesu projednávání danou problematiku diskutovat. Věřím, že se nakonec podaří sladit cíle ochrany přírody se zájmy místních obyvatel a Národní park bude vyhlášen," napsala ministryně v dopise.

Podle Jakuba Majera z iniciativy Otevřené Křivoklátsko je jisté, že nejvíce účinné formy ochrany přírody jsou velkoplošné ochrany, které už ale na Křivoklátsku 44 let ve formě CHKO a 45 let ve formě Biosférické rezervace UNESCO fungují. "Oproti tomu jsou v naší zemi cenná místa a lokality, která žádnou formu velkoplošné ochrany nepožívají. Zmínit můžeme oblast Soutoku Moravy a Dyje nebo oblast Krušných hor," dodal Majer.

Podle něj je otázkou, zda je efektivnější začít chránit něco, co je cenné a žádnou formu ochrany nemá, nebo měnit kategorii a zřizovat nový státní úřad pro území, které již dlouhodobě chráněno je. Podle zástupců iniciativy může roční provoz NP Křivoklátsko kolem 150 až 200 milionů korun. Část obyvatel se též obává turistického ruchu spojeného s národními parky, třeba zvýšené dopravy a nadměrného turismu, které zhorší kvalitu života pro lidi a bude mít dopad i na přírodu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (8)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Katka Pazderů

Katka Pazderů

27.9.2022 19:02
No jo, nejdřív bylo (v roce 2013), že padla vláda. Pak v roce 2022, že je před volbami, teď, že je brzy po volbách. Sice se mi nelíbí, že si tím ODS splní předvolební slib, ale ve Středočeském kraji to mají ve volebním programu i Zelení.
Křivoklátsko si Národní park zaslouží!
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

27.9.2022 20:33 Reaguje na Katka Pazderů
Ano, ale rozhodně ne bezzásahový. S Křivoklátskem je to jako např. s lužními lesy kolem Moravy a Dyje. Žádný "přirozený prales". Jsou v zásadě založené a šetrně udržované. Viz: Živa 4/2022 str. 166.
Odpovědět

Viktor Šedivý

28.9.2022 00:38 Reaguje na Slavomil Vinkler
To je jedno jaký. Jak si to tam "ochránci" jednou zaberou, tak je jen otázkou času, kdy si tam tu "bezzásahovost" (tedy devastaci kulturní krajiny) prosadí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.9.2022 09:49 Reaguje na Slavomil Vinkler
to jsou technické připomínky, které přímo nebrání vyhlášení NP
Odpovědět

Viktor Šedivý

28.9.2022 00:36 Reaguje na Katka Pazderů
Ale obyvatelé Křivoklátska jsou dost jiného názoru. A je děsivou ukázkou arogance státu, že si dovoluje nějaký park zřizovat, když ho místní nechtějí.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

28.9.2022 09:44 Reaguje na Viktor Šedivý
kdyby se dalo vždy na to, čeho se lidi něčeho bojí, nebylo by nikdy nic. Někdy je potřeba udržet progres
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.9.2022 12:47 Reaguje na Jaroslav Řezáč
A už je to tu zase ... a netrvalo to ani tolik let:-)
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

29.9.2022 12:46 Reaguje na Katka Pazderů
Otázka je, zda si to myslí i na tom Křivoklátsku:-)))
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist