Zaorálek podpořil demonstranty proti omezování práv veřejnosti
Aktivisté si před sněmovnou svázali ruce řetězem, čímž chtěli ukázat, jak občané dopadnou, projdou-li poslanecké návrhy. Jejich zástupci se pak vydali do sněmovny za jejím předsedou Lubomírem Zaorálkem. "Nelze občanům říct: nepřekážejte," prohlásil po setkání s autory prohlášení Lubomír Zaorálek. Rovněž je ujistil, že o výzvě bude informovat další poslance.
Prohlášení, v němž Hnutí DUHA, Arnika, Ekologický právní servis a Zelený kruh společně odsuzují snahy poslanců omezovat účast občanů na správě veřejných věcí, podepsaly desítky dalších organizací z celé České republiky, například Greenpeace, Hnutí Brontosaurus nebo Česká společnost ornitologická. Mezi podepsanými ovšem figurují i desítky starostů, radních a zastupitelů. "Bojujeme za práva celé české veřejnosti vyslovovat se k záměrům, které mohou významným způsobem ovlivnit životní prostředí v nejbližším okolí každého z nás," řekla Lucie Peláková ze Zeleného kruhu, jedna z autorů výzvy. Demonstranty přímo před budovou podpořili Jaromír Kohlíček z KSČM a nezávislá poslankyně z klubu US-DEU Táňa Fischerová, podpisem pod prohlášení se přidal i senátor Jan Ruml (US-DEU).
Poslanci minulý týden přednesli hned několik návrhů na okleštění občanských práv (víc viz zde). Omezit účast veřejnosti ve schvalovacích řízeních při udělování povolení týkajících se nakládání s geneticky modifikovanými organismy navrhli Jaroslav Pešán z ODS a Marian Bielesz z US-DEU. Tom Zajíček z ODS zase navrhl zúžit účast veřejnosti pouze na územní řízení. To by v praxi znamenalo, že by se občanská sdružení nesměla účastnit řízení týkajících se například kácení stromů, stavebních řízení nebo řízení o povolení těžby. Nejrazantněji si ale počínal poslanec vládní ČSSD Ladislav Skopal, který navrhl úplné vyloučení veřejnosti z účasti ve správních řízeních, při nichž mohou být dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny.
"Návrhy seškrtat občanská práva jsou v přímém rozporu s koaliční smouvou ČSSD, lidovců a Unie svobody," řekl k snahám poslanců ČSSD a US-DEU Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA.
"Mrzí mě to," komentoval návrh svého stranického kolegy Skopala Lubomír Zaorálek. "Pokud se vydáme touto cestou, budeme podlamovat osobní iniciativu občanů," zdůvodnil svůj postoj Zaorálek. Zároveň zdůraznil, že nejde o iniciativu vlády, ale "jen" o pozměňovací návrhy poslanců. Uvedl také, že podle něho je návrh reakcí na "neúnosné prodlužování výstavby" některých projektů, jako jsou například dálnice.
Procházející Karel Kühnl (US-DEU) pak na výtku, že jeden z návrhů na omezení účasti veřejnosti podal poslanec "jeho" strany Marian Bielesz, s úsměvem prohlásil, že pan poslanec Bielesz holt zlobí. "Z klubu ho za to vylučovat nebudeme," dodal Kühnl. "Jen abyste pro jeho návrh nezvedli ruku," reagoval Petr Uhl, který se nejdřív jako člen Strany zelených před sněmovnou pohyboval v roli demonstranta, později se ale proměnil v novináře z Práva a společně s dalšími zástupci médií nakráčel do sněmovny. "To nezvedneme, to si buďte jistý," ukončil diskusi dobře naladěný Kühnl.
reklama