https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zapadoceska-univerzita-otevre-novy-studijni-program-environmentalni-inzenyrstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Západočeská univerzita otevře nový studijní program Environmentální inženýrství

4.7.2024 15:01 | PLZEŇ (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Fakulta strojní Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) chystá studijní program Environmentální inženýrství. Bude o ekologické průmyslové výrobě, biologické rozložitelnosti výrobků a jejich dopadech na společnost, o dostupných zdrojích a dalším. Vzniká jako první příklad udržitelného vzdělávání v Plzni. Součástí projektu "ZČU 2025: Směrem k udržitelné univerzitě" budou kurzy celoživotního vzdělávání pro veřejnost a úpravy předmětů, řekla ČTK mluvčí ZČU Andrea Čandová.
 
Nový program se otevře v akademickém roce 2026/27. "Ambicí je připravit alternativu pro studenty, které zajímá technické vzdělání se zaměřením na environmentální problémy. Absolventi získají znalosti o bezodpadových technologiích, recyklaci materiálů a energetických souvislostech moderního inženýrství," řekl děkan fakulty Vladimír Duchek.

Zaměření podle něj odpovídá celospolečenské potřebě trvalé ekologické a sociální udržitelnosti při řízení podniků.

Příkladem projektů, jimž by se noví environmentální inženýři při studiu mohli věnovat, jsou pasti na sršeň asijskou. Jejich prototyp vytiskli v březnu na 3D tiskárně výzkumníci z fakulty. Jsou ze speciálního materiálu, který se v přírodě za několik let rozloží.

Proměnou projde nabídka některých předmětů v existujících studijních programech na fakultách filozofické, elektrotechnické a ekonomické. Zahájené budou také tři nové kurzy celoživotního vzdělávání na fakultách umění, filosofické a pedagogické.

První nabídne vhled do vývoje architektury a designu s důrazem na rozvoj takzvaných zelených kompetencí pro 21. století, řekla mluvčí. Druhý komplexně představí problematiku zelené transformace EU v politických souvislostech. Mezi cílové skupiny patří také zaměstnanci veřejné správy a akademických institucí, řekl prorektor Jan Váně. Třetí kurz se zaměří na environmentální výchovu, vzdělávání a osvětu, třeba na témata oběhového hospodářství, snižování emisí uhlíku a adaptaci na změnu klimatu.

ZČU chce být silným partnerem prosazujícím udržitelnost v regionálním kontextu. "Klademe si za cíl prohloubit a dále rozšířit existující spolupráci s Plzeňským krajem zaměřenou na aspekty udržitelného rozvoje a zelené transformace regionu," dodal Váně. Projekt financuje ministerstvo školství z Národního plánu obnovy.


reklama

 
Václav Prokš
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jindřich Duras

8.7.2024 12:04
No, super... Před cca 8-10 lety zrušili na ZČU na elektrotechnice celou katedru zaměřenou na "eko"- záležitosti. Tak uvidíme, jak dopadne pokus 2.0. Snad dobře, protože aktuálně je to tak akorát ostuda.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist