Záporožská jaderná elektrárna i přes pokles hladiny čerpá vodu z protržené Kachovské přehrady
Jakmile klesne hladina vody v přehradě pod 13,3 metru, nebude možné použít stávající čerpadla.
"V současné době se potvrdilo, že reálné podmínky jsou méně konzervativní, než předpokládá projekt," říká Petro Kotin.
Podle něho je provoz čerpadel v případě potřeby možný a "umožní zajistit doplňování vody i při nejnižších hladinách nádrže Kachovka. V současné době je situace pod kontrolou," uklidňuje Kotin. Kromě nádrže Kachovka existuje několik dalších zdrojů doplňování zásob chladicího rybníka. "Jedná se o mobilní čerpací jednotky, které lze v případě potřeby nasadit, a poslední hranicí je využití podzemních vrtů pitné vody," říká Kotin.
Podle generálního ředitele společnosti Energoatom v současné době nehrozí přímé ohrožení Záporožské jaderné elektrárny. "Hlavní hrozbou je, že rusisté jsou stále v elektrárně a mohou svým jednáním spáchat jakýkoli další zločin, který situaci výrazně zhorší. Jedinou cestou k dosažení úplné bezpečnosti Záporožské jaderné elektrárny je podle Energoatomu její deokupace, demilitarizace a navrácení pod kontrolu legitimního provozovatele, společnosti Energoatom.
Aktuální situaci v Záporožské jaderné elektrárně ve čtvrtek večer komentoval i generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii Rafael Mariano Grossi. I podle jeho informací elektrárna stále pokračuje v v čerpání chladicí vody z přehrady Kachovka, přestože hladina vody dosáhla bodu, kdy podle dřívějších odhadů již čerpadla nemohou fungovat.
Je podle něho stále čas, než bude potřeba přejít na alternativní zdroj vody, včetně velké chladicí nádrže vedle elektrárny a jejích menších chladicích nádrží, přilehlých kanálů a studní. Podle něho mohou tyto zdroje zásobovat Záporožskou jadernou elektrárnu po dobu několika měsíců. "Nicméně celková situace v oblasti jaderné bezpečnosti a zabezpečení zůstává velmi nejistá a potenciálně nebezpečná," říká Grossi.
Rafael Mariano Grossi zdůraznil, že rozsah poškození přehrady zůstává neznámý a není také jasné, kdy a na jaké úrovni se nádrž stabilizuje.
Přečtěte si také |
Dá se něco smysluplného dělat s vybagrovaným bahnem z rybníků? Možná by se z něho dalo stavětPro lepší posouzení situace si experti MAAE vyžádali přístup do místa, kde se měří hladina vody v nádrži, a také do výpustního kanálu Záporožské tepelné elektrárny, která s jadernou elektrárnou sousedí.
"Je nezbytné, aby tým Podpůrné a asistenční mise IAEA v Záporoží mohl nezávisle ověřit stav systémů, které dodávají chladicí vodu do Záporožské jaderné elektrárny," řekl generální ředitel Grossi.
Záporožská jaderná elektrárna je největší jaderný zdroj v Evropě. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu čelí zařízení bezprecendentnímu tlaku. V březnu 2022 se při obsazování areálu ruskou armádou střílelo a je zjevné, že Rusko svým přístupem k elektrárně ignoruje Ženevskou konvenci.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Karel Zvářal
9.6.2023 20:31Pavel Hanzl
10.6.2023 16:52 Reaguje na Karel ZvářalPavel Hanzl
10.6.2023 16:54 Reaguje na Karel ZvářalMiloš Lesák
11.6.2023 14:35 Reaguje na Karel ZvářalEmil Novák
11.6.2023 22:53 Reaguje na Miloš LesákPavel Hanzl
12.6.2023 07:51 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
12.6.2023 08:05 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
12.6.2023 19:36 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
12.6.2023 20:19 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
13.6.2023 12:46 Reaguje na Emil NovákEmil Novák
13.6.2023 12:55 Reaguje na Pavel Hanzl2) Kolik bude stát jeho provoz je přímo úměrné tomu, jak dlouho bude ještě vznikat jaderný odpad pro něj určený., což teď samozřejmě nevíme. Pokud se bude provozovat dlouho, bude na něj i dlouho přispívat původci odpadu.
3) Množivé reaktory zatím vyjma Ruska nejsou, jedním z důvodů je právě i to, že je levnější otevřený než uzavřený palivový cyklus.
Pavel Hanzl
13.6.2023 12:50 Reaguje na Emil NovákVybírám si nové auto, už jsem do toho štrachání vrazil tisícovku a pořád ještě netuším, co chci koupit. Ale chci jen dokázat, že ta tisícovka je jen pakatel proti mým příjmům.