https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zastupci-zemi-eu-podporili-normu-o-bezemisnich-spalovacich-motorech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zástupci zemí EU podpořili normu o bezemisních spalovacích motorech

27.3.2023 15:45 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Velvyslanci zemí Evropské unie dnes podpořili normu zavádějící od roku 2035 bezemisní požadavky pro spalovací motory. Informovalo o tom švédské předsednictví bloku, podle něhož dostanou pravidla ke konečnému schválení v úterý na stůl unijní ministři pro energetiku. Německo, které spolu s dalšími zeměmi přijetí textu blokovalo, se v sobotu s Evropskou komisí dohodlo na kompromisním znění výjimky pro syntetická paliva.
 

Berlín začátkem tohoto měsíce znovu otevřel pravidla dohodnutá v říjnu za českého předsednictví, která měla po roce 2035 prakticky znemožnit prodej nových aut se spalovacími motory. Ta sice obsahovala výjimky pro využívání syntetických paliv označovaných též jako e-paliva, Německo však s jejich zněním nebylo spokojeno.

K jeho požadavkům se přidaly i další země jako Itálie, Polsko a také Česko. Spor Německa s Evropskou komisí o budoucnost spalovacích motorů po roce 2035 měl dopady nejen na Evropskou unii, ale také na německou politiku, kde se stal jedním z několika kontroverzních témat.

Komise a německá vláda v sobotu oznámily, že se podařilo uzavřít kompromis. Klimaticky neutrální e-paliva by měla v rámci emisních požadavků mít svou vlastní kategorii vozidel. Berlín uvedl, že se s Bruselem dohodl na konkrétních procedurálních krocích a konkrétním závazném harmonogramu pro zavedení požadovaných výjimek.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

27.3.2023 16:28
Ale vždyť je to jedno. Na výrobu syntetiky nebude dost EE. Jen pro českou republiku by to vyžadovalo výkon 5-15 bloků á 1GW jako Temelín. I těch 5 je naprosto nereálné. Jediný závěr je, že císař GD je nahý.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

28.3.2023 20:44 Reaguje na Slavomil Vinkler
Tak montérky a šup šup do roboty.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist