https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zastupci-zemi-eu-se-dohodli-na-omezeni-ochrany-vlku-ma-usnadnit-jejich-odstrel
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zástupci zemí EU se dohodli na omezení ochrany vlků, má usnadnit jejich odstřel

25.9.2024 18:31 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zástupci zemí Evropské unie se dohodli na omezení ochrany vlků, což má usnadnit jejich odstřel. S odvoláním na diplomatické zdroje o tom informuje agentura DPA, podle níž rozhodl fakt, že svůj dosavadní postoj k otázce přehodnotilo Německo. Česká republika podle informací ČTK v zájmu nalezení kompromisu návrh podpořila, ještě jej ale musejí schválit unijní ministři. Očekává se, že se tak stane ve čtvrtek na jednání ministrů průmyslu v Bruselu.
 
Evropská komise (EK) omezení ochrany vlků, jejichž populace se v zemích EU rozšiřují, navrhla už koncem loňského roku. Předsedkyně EK Ursula von der Leyenová tehdy vyjádřila přesvědčení, že je nutné vyvážit ochranu vlků a zájmy chovatelů, kterým vlci ohrožují stáda dobytka. Ochránci přírody návrh kritizovali s tím, že data o vlčích populacích možnost jejich vybíjení neospravedlňují.

Nynější dohoda zástupců unijních zemí počítá s tím, že stupeň ochrany klesne z přísně chráněného na chráněný. Až návrh oficiálně schválí i ministři, bude předložen mezinárodnímu výboru rozhodujícímu o ochraně přírody stanovené Bernskou úmluvou. Tento dokument Rady Evropy, která není součástí Evropské unie, je závazný pro více než 50 států. Posun v této záležitosti by mohl nastat v prosinci.

Současná pravidla vycházejí podle EK z dat z konce 70. let minulého století, kdy byl vlk v Evropě zřídka vídaným druhem. V současnosti v některých zemích EU převyšuje velikost vlčí populace 1000 jedinců. Podle odhadů přírodovědců žije v 27 evropských zemích více než 15.000 vlků, jejichž počet za poslední desetiletí vzrostl o čtvrtinu. Omezení ochrany vlků prosazovalo zejména Finsko, které má s útoky těchto šelem velké problémy.

"Koncentrace vlčích smeček v některých evropských regionech se stala skutečným nebezpečím, zvláště pro dobytek. Aby aktivněji zvládaly kritické koncentrace vlků, žádají místní úřady o větší flexibilitu," uvedla už loni von der Leyenová.

K podobným a spíše okrajovým tématům se za unijní exekutivu obvykle vyjadřují spíše jednotliví komisaři než sama šéfka. Von der Leyenová, která je z Německa, se však ve věci vlků osobně angažuje od doby, kdy jí na farmě u Hannoveru vlk roztrhal jejího oblíbeného rodinného poníka jménem Dolly. Von der Leyenová ovšem v minulosti odmítla, že by měl návrh s tímto incidentem souvislost.


reklama

 
Tereza Šupová
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

25.9.2024 18:41
Bylo jen otázkou času. Není vzteklina, musí zakročit člověk. "Všeho s mírou" platí i pro vlka.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

25.9.2024 20:30 Reaguje na Karel Zvářal
1*
Odpovědět
GP

Galipoli Petr

26.9.2024 07:22 Reaguje na Karel Zvářal
Tím bych si nebyl tak jist (že důvodem je chybějící vzteklina). Domnívám se, že hlavním důvodem bylo, že vlci sežrali Uršule von der Leyen poníka. A skončí jak dinosauři, kteří naštvali NoeA (Noa?) a ten je nevzal do archy. ;-) Kdoví co/koho mu sežrali...
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.9.2024 07:36 Reaguje na Galipoli Petr
Na vzteklinu tu nikdo není zvědavý, ale podobně, jako se reguluje liška či kuna (prase v 1.řadě), přichází na řadu ikona, kolem které se rozjela koryta, jak správně píše <>. To je podobná píseň, jako o prospěšnosti požárů, broučka či povodní. Čím blbější, tím lepší. Hujer ho zahrál skvěle.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

25.9.2024 19:05
Škoda. Kutal říkal že vlk je dobrý na klima, brouka I kuří oka. Bez vlka ekologie prostě nefunguje. A nebo ne?
Odpovědět
rl

rýpal lesní

25.9.2024 22:12
Nic nového. Jednu propagandu vystřídá druhá, poté klidně i třetí, hlavně že jsou koryta pro ty, co jsou nenasytnější než oni vlci. A když je obnoven pocit z neznámého a špatného, opět se připomene Karkulka. A tak jim to vychází dlouhá století. <rýpal lesní>
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

26.9.2024 06:20 Reaguje na rýpal lesní
Dobrej blábol. Strach z Neznámého máte možná v Přerově, jinak celý civilizovaný svět ví, co to je vlk: psychoteror zvířat i chovatelů a hospodářské škody. Proto byl také na značné části výskytu vyhuben. Nic proti návratu, ale nějaké mantinely ta hra mít musí.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

26.9.2024 07:05 Reaguje na Karel Zvářal
Úživnost teritoria.Musíme být ochotni a také schopni poskytnout tomuto dravci území a kořist,dělit se nimi.Toto má své meze.Já si nemyslím,že se to opravdu najde místo na našem území. Příliš husté osídlení. Na jednu stranu opěvujeme údajnou moudrost našich předků,v případě vlků se prapradědové chovali opačně.. ?
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.9.2024 07:46
Další důkaz o potrhlé vrchnosti z Bruselu, která jediná ví, co je pro lidi dobré.
Plán návratu velkých šelem do prostoru EU byl dobrý plán, ale jeho provedení zavání neuvěřitelným fušerstvím, kdy šelmy dostaly absolutní ochranu, lepší než diplomatickou imunitu.

Teď , když se přemnožily se hází zpátečka , podle Leninova hesla ,krok vzad, dva kroky vpřed.

Všechno špatně , již od samého počátku měl být vymezen počet šelem pro to,které území /region, který by se blížil optimální využitelnosti území pro tyto predátory.
A jednoznačně mělo docházet k jejich odlovu při pronikání do urbánních území.
Zatím vlci dokázali napáchat obrovské škody a podlomit rozvoj pastevectví a chovu dobytka, zejména ovcí , na Slovensku si zase medvědi začali chodit pro pamlsky do obchodů a přitom napadat lidi.

Její hraběcí Milost , Uršula , pak doslova zesinala , když jí vlci roztrhali její oblíbenou klisnu , a nařídila změnu , kterou přehorliví služebníci začali okamžitě prosazovat.

Takhle se politika ochrany životního prostředí nemůže a nesmí dělat, a pouze podtrhuje zoufalý deficit zdravého rozumu v Bruselu i jejich pražských místodržících.
Odpovědět
RS

Roman Srnka

26.9.2024 10:53
v neděli jsem odvážel kafilérkou 6 ks dančího po návštěvě vlků....pro nás starost, pro vlky zábava....kdyby se alespoň nažrali...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

27.9.2024 09:40 Reaguje na Roman Srnka
V tomto je základní škodlivost vlka, protože při možnosti zabíjet
snadnou kořist tak činí a nezabíjí jen z hladu. Je jako lovci na
Divokém Západě střílející z nudy bizony z oken vlaku při poruše
lokomotivy zcela bez užitku a nechali je hnít u tratě. Takto se chová vlk a proto byl jako škodná likvidován. Nespokojil se
totiž s pouhým nasycením, ale libuje si ve zcela zbytečném
zabíjení. Podobně se chová liška a kuna a liška raději nechá
mrtvou slepici shnít někde ukrytou, než ji nechat živou a přijít
si pro ni, až bude mít zase hlad. Kuna ukousne pouze hlavy a to
taky není z pouhého hladu, ale z lovecké vášně. Pamatuji si na
chov bažantů v místní bažantnici, kde se v noci prohrabala pod
oplocením do voliéry liška. Zabila zcela nesmyslně 50 bažantů
a nechala je ležet ve voliéře, protože je nedokázala norou pod
plotem odnést ven. Příští noc se vrátila, ale už pro svoji smrt.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist