Zástupci zemí EU se dohodli na omezení ochrany vlků, má usnadnit jejich odstřel
Nynější dohoda zástupců unijních zemí počítá s tím, že stupeň ochrany klesne z přísně chráněného na chráněný. Až návrh oficiálně schválí i ministři, bude předložen mezinárodnímu výboru rozhodujícímu o ochraně přírody stanovené Bernskou úmluvou. Tento dokument Rady Evropy, která není součástí Evropské unie, je závazný pro více než 50 států. Posun v této záležitosti by mohl nastat v prosinci.
Současná pravidla vycházejí podle EK z dat z konce 70. let minulého století, kdy byl vlk v Evropě zřídka vídaným druhem. V současnosti v některých zemích EU převyšuje velikost vlčí populace 1000 jedinců. Podle odhadů přírodovědců žije v 27 evropských zemích více než 15.000 vlků, jejichž počet za poslední desetiletí vzrostl o čtvrtinu. Omezení ochrany vlků prosazovalo zejména Finsko, které má s útoky těchto šelem velké problémy.
"Koncentrace vlčích smeček v některých evropských regionech se stala skutečným nebezpečím, zvláště pro dobytek. Aby aktivněji zvládaly kritické koncentrace vlků, žádají místní úřady o větší flexibilitu," uvedla už loni von der Leyenová.
K podobným a spíše okrajovým tématům se za unijní exekutivu obvykle vyjadřují spíše jednotliví komisaři než sama šéfka. Von der Leyenová, která je z Německa, se však ve věci vlků osobně angažuje od doby, kdy jí na farmě u Hannoveru vlk roztrhal jejího oblíbeného rodinného poníka jménem Dolly. Von der Leyenová ovšem v minulosti odmítla, že by měl návrh s tímto incidentem souvislost.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Karel Zvářal
25.9.2024 18:41Galipoli Petr
26.9.2024 07:22 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
26.9.2024 07:36 Reaguje na Galipoli PetrMichal Ukropec
25.9.2024 19:05rýpal lesní
25.9.2024 22:12Karel Zvářal
26.9.2024 06:20 Reaguje na rýpal lesníEmil Bernardy
26.9.2024 07:05 Reaguje na Karel ZvářalMiroslav Vinkler
26.9.2024 07:46Plán návratu velkých šelem do prostoru EU byl dobrý plán, ale jeho provedení zavání neuvěřitelným fušerstvím, kdy šelmy dostaly absolutní ochranu, lepší než diplomatickou imunitu.
Teď , když se přemnožily se hází zpátečka , podle Leninova hesla ,krok vzad, dva kroky vpřed.
Všechno špatně , již od samého počátku měl být vymezen počet šelem pro to,které území /region, který by se blížil optimální využitelnosti území pro tyto predátory.
A jednoznačně mělo docházet k jejich odlovu při pronikání do urbánních území.
Zatím vlci dokázali napáchat obrovské škody a podlomit rozvoj pastevectví a chovu dobytka, zejména ovcí , na Slovensku si zase medvědi začali chodit pro pamlsky do obchodů a přitom napadat lidi.
Její hraběcí Milost , Uršula , pak doslova zesinala , když jí vlci roztrhali její oblíbenou klisnu , a nařídila změnu , kterou přehorliví služebníci začali okamžitě prosazovat.
Takhle se politika ochrany životního prostředí nemůže a nesmí dělat, a pouze podtrhuje zoufalý deficit zdravého rozumu v Bruselu i jejich pražských místodržících.
Roman Srnka
26.9.2024 10:53Břetislav Machaček
27.9.2024 09:40 Reaguje na Roman Srnkasnadnou kořist tak činí a nezabíjí jen z hladu. Je jako lovci na
Divokém Západě střílející z nudy bizony z oken vlaku při poruše
lokomotivy zcela bez užitku a nechali je hnít u tratě. Takto se chová vlk a proto byl jako škodná likvidován. Nespokojil se
totiž s pouhým nasycením, ale libuje si ve zcela zbytečném
zabíjení. Podobně se chová liška a kuna a liška raději nechá
mrtvou slepici shnít někde ukrytou, než ji nechat živou a přijít
si pro ni, až bude mít zase hlad. Kuna ukousne pouze hlavy a to
taky není z pouhého hladu, ale z lovecké vášně. Pamatuji si na
chov bažantů v místní bažantnici, kde se v noci prohrabala pod
oplocením do voliéry liška. Zabila zcela nesmyslně 50 bažantů
a nechala je ležet ve voliéře, protože je nedokázala norou pod
plotem odnést ven. Příští noc se vrátila, ale už pro svoji smrt.