https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zastupitele-val.mezirici-vyzvali-brabce-k-odvolani-reditele-cizp
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zastupitelé Valašského Meziříčí vyzvali Brabce k odvolání ředitele ČIŽP

29.1.2021 14:32 | VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK)
ČIŽP čelí v případu kritice. Podle vyjádření odborníků v pořadu České televize Reportéři ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné.
ČIŽP čelí v případu kritice. Podle vyjádření odborníků v pořadu České televize Reportéři ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Zastupitelé Valašského Meziříčí na Vsetínsku vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) k odvolání Erika Geusse z funkce ředitele České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Zastupitelé na čtvrtečním zasedání v daném bodu, který schválili, vyjádřili také nespokojenost s dosavadními výsledky vyšetřování ekologické havárie na řece Bečvě z loňského září, sdělil dnes ČTK mluvčí radnice Jakub Mikuš. Viník havárie, která postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov, stále není znám, případ vyšetřuje policie.
 

ČIŽP čelí v případu kritice. Podle vyjádření odborníků v pořadu České televize Reportéři ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v pořadu České televize chemik Ivan Holoubek. Inspekce však podle Geusse postupovala profesionálně a ředitel nevidí důvod k rezignaci. Brabec po pondělním jednání vlády řekl, že věří tomu, že ČIŽP bude schopna obhájit a vysvětlit svůj postup. Nechtěl mluvit o tom, zda uvažuje o odvolání Geusse.

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) informoval zastupitele o opatřeních, která by měla haváriím zamezit. Zřízen by měl být monitoring kvality vody v Bečvě v katastru Lhotky nad Bečvou. "V souvislosti s umístěním monitorovací stanice spolupracujeme s Výzkumným ústavem vodohospodářským. V rámci představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Vsetín pak připravujeme záměr na modernizaci tamní laboratoře. Cílem je rychlejší zpracování širší škály rozborů a zřízení hotovostní služby," uvedl starosta.

Vytipováno podle něj bylo také šest výpustí, které mohou být považovány za rizikové. "Zjišťujeme, kdo je na ně napojen a jaká má povolení. Nadále vyvíjíme tlak na změnu legislativy zejména v oblasti vodního zákona a mimo jiné komunikujeme i s ombudsmanem. V kontaktu jsme také s Krajským úřadem Zlínského kraje, po němž požadujeme, aby prováděl pravidelné kontroly, které má ve své gescim a budeme tlačit na zpřísnění limitů pro vypouštění nebezpečných látek nejen do vody, ale i do ovzduší," uvedl starosta.

"Registrujeme řadu dotazů ze strany občanů i médií. V prosinci jsem policii požádal o souhlas se zveřejněním výsledků rozboru vzorků, které pro nás analyzovala laboratoř společnosti VaK Vsetín. Souhlasné stanovisko jsem ale dosud neobdržel. Uvést mohu pouze to, že všechny vzorky, které pro náš odbor životního prostředí odebrali v inkriminované dny hasiči, jsme nechali analyzovat v laboratoři VaK Vsetín a výsledky následně předali Policii ČR a České inspekci životního prostředí," uvedl Stržínek. Zastupitelé také schválili dar rybářům na obnovu života v Bečvě ve výši 100 000 korun.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (7)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

29.1.2021 15:56
Odvolání nic neřeší. Až před soudem by asi zazpíval.
A to není nutno používat ani právo útrpné.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

29.1.2021 16:10
Nevím,který oblastní inspektorát řešil Bečvu , Brno nebo Olomouc , ale ten chlap na odvolání skutečně je.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

29.1.2021 16:28 Reaguje na Miroslav Vinkler
Je jich ale daleko víc. To není o jednom inspektorovi, to je celý zkorumpovaný systém. A ten smrad je samozřejmě od hlavy nejvyšší, kvůli ní všichni lžou a mlží.
Připadám si tu jak v nějakém carském gosudarství.
Odpovědět
VK

Václav Kain

30.1.2021 09:02
Z Dezy se vzaly vzorky až čtyři dny po havarii.No jasně.Nejdříve se muselo uklidit a zamést stopy.Vzniklé škody by měl uhradit ten kdo tu havarii způsobil a to v plné výši.To by s náš " nikdy neodstůpím" asi dost kroutil.
Odpovědět
hi

30.1.2021 10:28
Připomíná to již pohádku o "Císařových nových šatech".

Nyní by se město mělo alespoň pokusit zabránit vzniku podobné další tragedii a nemělo by se spoléhat ne nečinné orgány, které to mají v kompetenci. Řešení by nemuselo být složité a nákladné. Stačilo by u výpusti z DEZY a bývalé Rožnovské Tesly osadit toximetry, které by uměly monitorovat kvalitu říční vody v reálném čase a nepřetržitě.
Pro takové účely se nejlépe hodí hlídat kvalitu vody na živých organismech. Je to levné a odezva rychlá. Zařízení k hlídání kvality vody využívají sledování reakcí perlooček, což jsou malé vodní organismy.Tyto organismy jsou umístěny v malých skleněných komůrkách, kterými protéká voda nasávaná čerpadlem přímo z kanalizační výusti. Zařízení pomocí kamery snímá a vyhodnocuje pohyb a „živost“ perlooček. S toximetrem je možno osadit automatický odběrák, který v okamžiku zjištění úhynu perlooček začne automaticky odebírat vzorky ve zvoleném intervalu. Tak je možno okamžitě zajistit vzorky a zjistit látky, které způsobily havárii. Pořizovací i provozní náklady by měly být přijatelné.
Vodohospodářský orgán, ČIŽP, Povodí Moravy, PČR ale i rybáří by tak mohli sledovat kvalitu vody v reálném čase a to odkudkoliv, kde je možno se připojit na internet. Takovéto levné a provozně ověřené zařízeníje k dispozici např. https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/proc-nikdo-nechce-zarizeni-ktere-pozna-jedy-v-rece-protoze-je-lepsi-nechat-to-plavat-mysli-si-vyzkumnik
Odpovědět
jkalat

30.1.2021 21:15 Reaguje na
Pane Hübl, Vaše dobře míněné rady by jistě uvítal někdo, komu na zdravém životním prostředí opravdu záleží. Současný ministr (a celá ta povedená sešlost okolo, hlavně povedený premiér) by spíš uvítal radu, jak už celou kauzu konečně zamést tak, aby se mohl dál těšit neskonalé přízni svého šéfa.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

30.1.2021 13:15
Kdybych nebyl nucen si nechat dělat kamerové monitoringy kanalizací, možná bych panu starostovi z Valmezu i věřil. Takto věřím něčemu jinému.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist