https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zatoulany-mroz-ktery-zpusobil-chaos-u-britskeho-pobrezi-miri-zpatky-na-sever
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zatoulaný mrož, který způsobil chaos u britského pobřeží, míří zpátky na sever

3.8.2021 15:14 | LONDÝN (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Zatoulaný mrož, který se od jara pohyboval u pobřeží západní Evropy a způsobil chaos na jihoanglických ostrovech, byl spatřen u Irska. Odborníci doufají, že se dvoumetrový ploutvonožec vrací na sever do arktických vod, které jsou jeho domovinou. Informoval o tom zpravodajský server BBC.
 

Mrož přezdívaný Wally, kterému je podle biologů okolo čtyř let, od května procestoval zhruba 4000 kilometrů podél západoevropského pobřeží. Spatřen byl v Irsku, Španělsku, Walesu či Cornwallu. Pozdvižení vyvolalo jeho dočasné usídlení v přístavu na souostroví Scilly, které leží západně od jižního cípu Británie. Mohutné zvíře zde setrvávalo od června a potopilo několik rybářských lodí, na které se snažilo vyšplhat a odpočinout si.

"Zatímco tu pobýval, byl velmi populární, ale všichni jsme rádi, že se teď vydal dál, protože jsme se báli, jak dlouho tu zůstane," uvedl Dan Jarvis ze Sdružení britských potápěčů na záchranu mořských živočichů (BDMLR), které mrože monitorovalo. Skupina se snažila přijít na způsob, jak mrože od scillyských břehů odradit. Odborníci mu zřídili i ponton, aby měl kde odpočívat a neničil přitom plavidla.

K úlevě obyvatel souostroví byl však mrož spatřen u pobřeží irského hrabství Waterford. "Jsme velmi šťastní, že to dobře dopadlo," řekl Jarvis. "Nejlepší zprávou by bylo, kdyby bez pomoci pokračoval v cestě na sever," dodal odborník.

Mrož Wally byl poprvé spatřen v polovině března u irského hrabství Kerry, následně strávil několik měsíců u velšského města Tenby. Pak přeplaval k Francii a v červnu byl spatřen i u ústí řeky Nervión ve španělském Bilbau. Zástupci tohoto druhu běžně žijí v Severním ledovém oceánu, vyskytují se i na severu Atlantského oceánu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Zbyněk Šeděnka

3.8.2021 16:57
Celkem ho chápu. Čaj s mlíkem nic moc, anglická strava je nepoživatelná a anglické ženské taky moc krásy nepobraly. :)))
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist