https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zbloudila-beluha-stale-plave-v-temzi-uz-dostala-jmeno
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zbloudilá běluha stále plave v Temži, už dostala jméno Video

26.9.2018 00:59 (ČTK)
Britská média stále pozorují pohyb běluhy severní na dolním toku Temže, kde byl kytovec běžně se vyskytující v mořích u Severního pólu poprvé spatřen v úterý. Zbloudilá bílá "velryba" dostala přezdívku Benny.
Britská média stále pozorují pohyb běluhy severní na dolním toku Temže, kde byl kytovec běžně se vyskytující v mořích u Severního pólu poprvé spatřen v úterý. Zbloudilá bílá "velryba" dostala přezdívku Benny.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Britská média stále pozorují pohyb běluhy severní na dolním toku Temže, kde byl kytovec běžně se vyskytující v mořích u Severního pólu poprvé spatřen v úterý. Zbloudilá bílá "velryba" dostala přezdívku Benny, napsal zpravodajský server BBC. Podle ochranářů se zatím chová normálně a přiblížila se ústí řeky, v oblasti u města Gravesend jsou však připraveny záchranné týmy pro případ, že by se dostala do problémů.
 

"Tohle je nejjižnější záznam výskytu běluhy v Británii," řekla Lucy Babeyová z ochranářského sdružení Orca. Tento druh kytovce se běžně pohybuje ve skupinkách v blízkosti břehů Grónska či Kanady nebo ve vodách Barentsova moře, uvádějí odborníci. "On nebo ona je očividně naprosto ztracen a dost možná v problémech," citovala televize Sky News sdružení na ochranu velryb a delfínů WDC.

Podle organizace na ochranu zvířat RSPCA se ale Benny posunul blíž k ústí Temže, což je pro zvíře dobrá zpráva. "Zdá se, že se stravuje normálně, nesnaží se přiblížit k břehům a drží se v hlubokém pásmu uprostřed řeky," uvedla mluvčí RSPCA. Odborníci vyzývají veřejnost, aby se ke kytovci nepřibližovala, volají i po opatrnosti posádek lodí plujících po Temži. Deník The Independent nicméně po poledni informoval, že Bennyho delší dobu sledoval malý člun se třemi lidmi na palubě.

Jak se běluha do Temže dostala, zatím není jasné. Podle Sky News ji tam například mohlo při lovu dovést hejno ryb. "Tato zvířata se dovedou v mělkých vodách orientovat, takže snad odplave," řekla Babeyová. Dodala však, že jakýkoli hluk ve vodě by mohl oslabit sofistikované echolokační schopnosti běluhy.

Podle britských médií byla běluha u britských břehů naposledy spatřena v roce 2015, a to na severu Anglie u hrabství Northumberland. Kytovce, který může dorůst až délky 5,5 metru, lze jen málokdy vidět o samotě. Globální populace běluh se odhaduje na přibližně 150.000 kusů.reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Blíž přírodě

 


Pražská EVVOluce
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist