https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zdar-nad-sazavou-obnovuje-polni-cesty-se-stromy-kvuli-prirode-i-prochazkam
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žďár nad Sázavou obnovuje polní cesty se stromy, kvůli přírodě i procházkám

23.1.2022 01:11 | ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK)
Ždárská radnice obnovuje cesty na svých pozemcích, které pronajímá. Při vytváření velkých bloků polí byly kdysi cesty rozorané, ale stále jsou vedené v katastrálních mapách. Cesty  pomáhají snižovat erozi půdy a zadržovat vodu, zároveň se zvyšuje prostupnost krajiny. Ilustrační foto
Ždárská radnice obnovuje cesty na svých pozemcích, které pronajímá. Při vytváření velkých bloků polí byly kdysi cesty rozorané, ale stále jsou vedené v katastrálních mapách. Cesty pomáhají snižovat erozi půdy a zadržovat vodu, zároveň se zvyšuje prostupnost krajiny. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Žďárská radnice se snaží vracet do krajiny v okolí města zaniklé polní cesty. V minulých dvou letech nechala obnovit dvě cesty měřící v součtu dva kilometry. Letos chce přidat další dvě cesty, které povedou od okraje Žďáru nad Sázavou ke vsím Vysoké a Stržanov. Jsou to akce za statisíce korun, řekl starosta Martin Mrkos (Žďár-živé město). K obnovování cest se podle ochránců přírody začíná přiklánět víc obcí v kraji.
 

Ždárská radnice obnovuje cesty na svých pozemcích, které pronajímá. Při vytváření velkých bloků polí byly kdysi cesty rozorané, ale stále jsou vedené v katastrálních mapách. Cesty pomáhají snižovat erozi půdy a zadržovat vodu, zároveň se zvyšuje prostupnost krajiny. "Vybízí to k objevování nových tras procházek," uvedl Mrkos.

Směrem na Stržanov město letos obnoví 1,8 kilometru cesty, obnovená cesta ke vsi Vysoké bude měřit přes půl kilometru. "Vždycky se tam snažíme udělat zatravněnou plochu, která má šířku 2,5 až tři metry," přiblížil starosta podobu cest. Město u nich také nechává sázet stromy a keře. Objevují se tam lípy, duby, javory a z ovocných stromů třešně, jabloně, hrušně a švestky. "Povětšinou se jedná o staré krajové odrůdy, pokud jsou k dispozici," uvedl Mrkos.

První polní cestu dlouhou 1,5 kilometru město obnovilo v lokalitě Vetla, stálo to do 700 000 Kč. Na loňské obnovení další půlkilometrové cesty přispěla 140 000 Kč Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK). Cesty se město snaží chránit kůly a velkými kameny, přesto je podle starosty občas poškodí zemědělské stroje. "Následná péče je velice zásadní, aby se ta cesta udržela," uvedl.

"Řekl, bych, že je to zajímavý trend v poslední době, že řada obcí začíná takhle uvažovat, což je velmi dobře," řekl ČTK Václav Hlaváč, ředitel Správy CHKO Žďárské vrchy k obnovování polních cest, které se nedělají kvůli obhospodařování pozemků. Cesty podle něj byly minulé dva roky obnovované například i v Havlíčkově Brodě.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist