https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zdravi-muze-skodit-i-znecisteny-vzduch-v-domacnostech
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdraví může škodit i znečištěný vzduch v domácnostech

26.7.2020 01:58 | JERUZALÉM (ČTK)
Nebezpečné přitom mohou být věci, s nimiž člověk běžně přichází do styku - nátěry, osvěžovače vzduchu, desinfekční prostředky, deodoranty nebo pesticidy. Ne všechny škodliviny ale pocházejí z předmětů uvnitř domácností, zdrojem může být i materiál, z nějž jsou domy postaveny.
Nebezpečné přitom mohou být věci, s nimiž člověk běžně přichází do styku - nátěry, osvěžovače vzduchu, desinfekční prostředky, deodoranty nebo pesticidy. Ne všechny škodliviny ale pocházejí z předmětů uvnitř domácností, zdrojem může být i materiál, z nějž jsou domy postaveny.
Foto | Nikola Balic / unsplash.com
Zdraví ohrožuje nejen špatná kvalitu vzduchu ve venkovních prostorách, ale také doma. Upozornila na to izraelská odbornice na lidské zdraví Carol Abrahamová, již citoval deník The Jerusalem Post.
 

Podle Abrahamové, která se zasloužila o vytvoření izraelského ministerstva ochrany životního prostředí, je třeba se na škodliviny v domácnostech zaměřit právě nyní, kdy mnoho lidí tráví víc času prací z domova.

Abrahamová se zmínila o výzkumu americké Agentury pro životní prostředí (EPA), podle nějž je kvalita domácího vzduchu až pětkrát horší než venkovního. Světová zdravotnická organizace (WHO) soudí, že kvůli špatné kvalitě vzduchu ve svých domovech umírá ročně předčasně 3,8 milionu lidí.

"Kvůli epidemii koronaviru, která mnohé přinutila a stále nutí pracovat z domova, lidé musí trávit v domovech víc hodin než dříve, takže je čas zaměřit se na kvalitu vzduchu v domácnostech," řekla Abrahamová. V Izraeli se podle ní kvalitou "domácího vzduchu" téměř nikdo nezabývá.

Nebezpečné přitom mohou být věci, s nimiž člověk běžně přichází do styku - nátěry, osvěžovače vzduchu, desinfekční prostředky, deodoranty nebo pesticidy. "Jedovatý plyn vydávají i oděvy, které pravidelně nosíme do čistírny," řekla Abrahamová.

Nejvíc ohrožené jsou podle ní děti, staří členové domácnosti a lidé s dýchacími potížemi. I jinak zdraví jedinci mohou začít trpět problémy jako bolení hlavy, mdloby, dráždivost nosních cest, krvácení z nosu, zvracení nebo kožní alergie. Při dlouhodobém vystavení nezdravým látkám se mohou poškodit vnitřní orgány a centrální nervový systém.

Ne všechny škodliviny ale pocházejí z předmětů uvnitř domácností, zdrojem může být i materiál, z nějž jsou domy postaveny.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist