https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zdrazeni-elektriny-a-zvyseni-spotrebni-dane-snizuje-poptavku-po-paleni-ovoce
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdražení elektřiny a zvýšení spotřební daně snižuje poptávku po pálení ovoce

10.6.2023 00:41 | BŘASY (ČTK)
Zdražení elektřiny a zvyšování spotřební daně z lihovin výrazně snižuje poptávku po pěstitelském pálení ovoce od drobných zahrádkářů. Pálenice v Plzeňském kraji zaznamenaly, že zájem o pálení kořalky byl po loňské sklizni o 30 procent nižší, než předpokládaly. Richard Schwarz ze sadů ve Vranově na Rokycansku předpokládá, že zájem o pálení nebude ani letos. Přitom letošní úroda má být dobrá, řekl ČTK jeden z největších pěstitelů jablek v Plzeňském kraji, který provozuje i pálenici.
 

"Mám pocit, že palírny v Čechách končí," uvedl Schwarz. Jakmile podle něj státu dojdou peníze, tak se zvedá spotřební daň z alkoholu, která jde trvale nahoru, k tomu výrazně zdražily energie. "Takže se neustále zvyšuje cena výroby, protože gró ceny pálenic je energie a daň a obojí se výrazně zvedá. Cena práce je na výrobě minimální," řekl. Navíc od ledna se bude spotřební daň zvyšovat znovu. Pálenka se podle sadaře stává drahou a zbytnou věcí. Zaplatit nájem a elektřinu lidé musí, ale udělat si kořalku nemusí, řekl.

Podle Schwarze do pálenic nechodí lidé, kteří nadměrně pijí lacinou vodku a krabicové víno ze supermarketů. "Pak je pár fajnšmekrů, kteří sem přijedou, i když bude cena vysoká. A ten zlatý střed, který nám vydělával peníze, tak ten nepřijede nebo si to bude sakra rozmýšlet," uvedl sadař. Podle něj jsou pálenice v regionu na 70 procentech očekávání. "Lidi o pálenku nebudou mít zájem. Ovoce musí vypěstovat, sčesat, přijet k nám, počkat, zaplatit, přijet si a znovu zaplatit," uvedl. Litr padesátiprocentní pálenky stojí teď ve vranovské palírně zhruba 200 korun.

Propad poptávky zaznamenaly i další pálenice z oblasti, například Palírna ve Starém Klíčově na Domažlicku. "Letos i loni se dokonce stávalo, že si lidé alkohol nevyzvedávali, museli jsme jim volat, aby si pro něj přijeli," uvedl Schwarz. Pokud nedojedou, tak ho celní správa zlikviduje. Nevyzvednutá pálenka nemůže jít do oběhu, je určená jen pro konkrétního zahrádkáře, který doveze ovoce nebo kvas.

Navíc podle Schwarze bude zřejmě v EU neudržitelné dvojí zdanění alkoholu v ČR, tedy nižší sazba spotřební daně pro pěstitelské pálení, stejně jako pro minipivovary. "To je evropská anomálie. Země EU to mají ošetřené jinak, ale daň mají jenom jednu," uvedl Schwarz. Sjednocení, tedy zvýšení daně pro pálenice, by byl podle něj další "hřebíček do rakve" palíren.

"Na Moravě to bude něco jiného, tam se vypije kořalky obrovský objem. U nás je to okrajové, pro fajnšmekry," míní Schwarz.

Spotřební daň na lihoviny podle plánu vlády příští rok stoupne zhruba o 32 korun na litr etanolu, což je růst o deset procent ze současné sazby 322,50 Kč na litr. Až do roku 2028 by měla růst o pět procent ročně. Podle Unie výrobců a dovozců lihovin to víc peněz do rozpočtu nepřinese. Podle Unie destilatérů, která sdružuje menší lihovarníky, to povede k rozvoji už rozsáhlého černého trhu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JV

Jaroslav Vozáb

11.6.2023 16:47
Je to hrozná škoda, protože už pak nikdo nezasází ani pecku....
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist