Zelená transformace ČR nemůže být financována pouze z dotací, řekl Hladík
Strategií Evropské unie je do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality. Dospět k tomu chce pomocí Zelené dohody, tedy Green Dealu, která se týká přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií. Jejím základem je sada klimatických norem označovaná jako Fit for 55. Podle nich bude nutné snížit uhlíkové emise do konce dekády minimálně o 55 procent v porovnání s rokem 1990.
Mezi řečníky byli například Kamil Čermák z ČEZ, zástupce generálního ředitele pro klima v Evropské komisi Jan Dusík, předseda představenstva nebo generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.
"Je naprosto zásadní abychom zvládli dekarbonizaci průmyslu. Jsme a chceme zůstat průmyslovou a technologickou zemí, proto tam ty finanční prostředky směřují. Máme poměrně tvrdá data, víme že jeden bilion korun nebude stačit, jedná se pouze o třetinu z nutných peněz. Zelená transformace nemůže být pouze o dotacích. Je potřeba si také přiznat, že jsme v modernizaci energetiky a průmyslu celkem dlouho spali," uvedl Hladík.
"Obavy o konkurenceschopnost tu byly dřív, než byl Green Deal. Máme technologie, u kterých bývala Evropská unie lídrem, ale již není. Evropa začíná i technologicky zaostávat za Čínou, pokud má Evropská komise nějaký úkol, tak udržet krok. Je nutné, aby se v tom dokázala uplatnit. Investiční a konkurenční program Fit for 55 by tohle vše měl propojit dohromady," míní Dusík.
Ekologické organizace Greenpeace ČR a Re-set chtěly svým protestem s velkým transparentem před summitem poukázat podle nich na prázdná slova a greenwashing vlády a byznysu. Vláda Petra Fialy (ODS) má podle dvojice organizací několik klíčových úkolů. Především musí schválit národní energeticko-klimatický plán pro Českou republiku, jehož termín odevzdání Evropské komisi uplynul na konci června. Dále by měla podpořit občany při přechodu na čisté zdroje energie.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Richard Vacek
25.9.2024 05:51Jaroslav Řezáč
25.9.2024 07:17 Reaguje na Richard Vacektak se nedivme, že je to v řiti.
Jediný program nového komisaře v oblasti konkurenceschopnosti je nenaštvat Čínu... to je idiocie v praxi.
Jaroslav Řezáč
25.9.2024 07:13Jiří Svoboda
25.9.2024 08:54 Reaguje na Jaroslav ŘezáčPokud by se staral o dekarbonizaci trh díky důsledně zpoplatněnému fosilnímu uhlíku, probíhalo by to mnohem efektivněji a pro všechny i levněji.
pepa knotek
25.9.2024 07:36Jaroslav Řezáč
25.9.2024 08:02 Reaguje na pepa knotekPremiér Klaus v 90. letech prohlásil humanitní obory za zbytečnost a vše se vrhlo do technických oborů. Hospodářská komora se toho drží ještě dneska...
Petr Elias
25.9.2024 11:17 Reaguje na pepa knotekpavel peregrin
26.9.2024 11:37 Reaguje na Petr EliasHonza Honza
25.9.2024 07:54Podpora na výzkum, vývoj, distribuci, regulaci, aby vše fungovalo, bylo i hosp. efektivní- snad se vše časem podaří vyřešit. Ale aby to nebylo jako s fúzním reaktorem- každých 20 let se blíží řešení. Jinak FV, program OZE zůstane, ale bude to jen doplněk JE a plyn. elektráren. Bilion by byl nesmysl.
Už tady máme příklad digitalizace staveb. zákona. Myšlenka je skvělá, digitalizace je jediná budoucnost, elektrifikace je budoucnost, ale bez řádné přípravy, bez dořešení problémů prostě fugovat nebude a příslušný ministr pak bude premiérovi nadávat, že je podrazák, že ho odvolal! Příklad máme i za komunizmu- násilná kolektivizace, zcelování, meliorace, využití půdy do mrtě = katastrofa!
Jaroslav Řezáč
25.9.2024 08:37 Reaguje na Honza HonzaPosílat si energii z FVE na " chatu" jde ale jen pokud to kapacity přenosové sítě dovolí.
Tento způsob výroby energie je hloupý ale protože na to jsou DOTACE TAK I NAPROSTO DEBILNÍ NÁPADY MAJÍ ŠANCI, PROTOŽE DOTACE SE PŘECI MUSÍ VYČERPAT, TO ŽE JE TO PITOMÉ KDO VIDÍ?
smějící se bestie
25.9.2024 09:31ale ty jsou pro zelené spasitele světa -
FUJ, že !
Radek Čuda
25.9.2024 15:25Když k tomu připočteme náklady související se situací na východě a s nelegální migrací, tak se z toho s prominutím podělá i ten západ.