https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeman-slibil-rychlou-vymenu-v-cele-ministerstva-zivotniho-prostredi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zeman slíbil rychlou výměnu v čele ministerstva životního prostředí

4.10.2022 13:46 | BRNO (ČTK)
Budova ministerstva životního prostředí v Praze.
Budova ministerstva životního prostředí v Praze.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | MŽP
Prezident Miloš Zeman přislíbil podle vicepremiéra Mariana Jurečky (KDU-ČSL), že i s ohledem na české předsednictví v Radě EU provede výměnu v čele ministerstva životního prostředí rychle. Rezignaci na funkci ve vládě oznámila ze zdravotních důvodů v pondělí Anna Hubáčková (KDU-ČSL), podle lidovecké nominace ji má nahradit stranický místopředseda Petr Hladík. Jurečka dnes řekl, že by jejich funkční období měla navazovat. Premiér Petr Fiala (ODS) od Hladíka očekává ve vládě kompetenci a energii.

 

Hubáčková v pondělí řekla, že ji čeká operace a po ní čtyři až šest měsíců rekonvalescence, což mimo jiné omezí její schopnost cestovat. Považuje to za vážnou překážku zejména v době českého předsednictví EU. Hladík je předsedou komise pro životní prostředí KDU-ČSL, spolu s Hubáčkovou připravoval ekologickou část programu koalice Spolu a za agendu životního prostředí zodpovídal v Brně.

Jurečka dnes mluvil telefonicky se Zemanem a s ohledem na předsednictví ho požádal, aby se výměna uskutečnila co nejdříve. "Přislíbil, že se bude snažit, aby proces byl rychlý," uvedl Jurečka. Doufá v to, že v řádu dnů či v příštím týdnu se věc podaří dotáhnout. Zemana požádal také o to, aby na sebe funkční období ministrů navazovala, a nevzniklo tak období, kdy by musel v čele resortu zaskakovat jiný z ministrů. Na Hrad by mohla oficiálně rezignace Hubáčkové zamířit dnes. Podle mluvčí KDU-ČSL Lucie Ješátkové se tak ale může stát až v příštích dnech.

Fiala lituje toho, že Hubáčková musí skončit. "Vím od ní o té situaci a zdravotních důvodech," uvedl. Poděkoval jí za práci na ministerstvu i ve vládě, kam podle něj vnášela své životní zkušenosti, lidský a slušný postoj. Hladík je známý a vyprofilovaný politik, který se životním prostředím dlouhodobě zabývá, řekl Fiala. Nominace tak po politické i odborné stránce splňuje jeho kritéria. "Předpokládám, že vnese do vlády kompetenci a energii," uvedl.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist