https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeme-eu-loni-upozornily-na-vic-nez-2000-zavadnych-vyrobku-na-trhu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Země EU loni upozornily na víc než 2000 závadných výrobků na trhu

12.3.2018 10:00 | BRUSEL (ČTK)
V České republice tvořily hračky dokonce 68 procent oznámených nebezpečných výrobků, v 58 procentech případů hrozilo právě chemické riziko. Celkový počet upozornění loni ve srovnání s rokem předchozím o něco vzrostl. / Ilustrační foto
V České republice tvořily hračky dokonce 68 procent oznámených nebezpečných výrobků, v 58 procentech případů hrozilo právě chemické riziko. Celkový počet upozornění loni ve srovnání s rokem předchozím o něco vzrostl. / Ilustrační foto
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | FeeLoona / Pixabay
Celkem 2201 upozornění zaznamenal v loňském roce evropský systém varování před nebezpečnými výrobky na trhu. Novinářům to dnes řekla evropská komisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová. Více než polovina - celkem 1155 - oznámených nebezpečných předmětů (53 procent) mělo původ v Číně, nejčastěji šlo přitom o hračky.
 

Včasné varování na nebezpečný výrobek umožnilo úřadům v členských zemích adekvátně reagovat a například zboží stáhnout z trhu, celkem se tak stalo skoro ve čtyřech tisících případů.

Procento týkající se Číny je shodné s údajem v předchozím roce, podíl čínské produkce v závadných výrobcích se tak stabilizoval. "S čínskými úřady dál úzce kooperuji, vyměňujeme si zkušenosti," řekla dnes novinářům komisařka, když výsledky za loňský rok prezentovala přímo v bruselské odborné laboratoři. Nebezpečné výrobky ze zemí samotné EU loni představovaly 413 upozornění, tedy 26 procent.

Po hračkách (29 procent), mezi kterými bylo hned deset typů loni oblíbených spinnerů, byla nejčastěji oznamovanou kategorií "motorová vozidla" (20 procent), tedy automobily a motocykly, a pak také oblečení, textil a módní doplňky (12 procent).

"I kdyby to mělo zachránit před nemocnicí jen jedno jediné dítě, tak myslím, že to má smysl," řekla Jourová o systému, kterým se země unie na závadné výrobky upozorňují už od roku 2003.

Nejčastěji zmiňovaným hrozícím rizikem je ve 28 procentech případů "zranění", následované "chemickým rizikem", možností vdechnutí a případným elektrickým šokem. Závadné zboží nejčastěji hlásily úřady z Německa, Španělska a Francie.

"Systém pomáhá úřadům reagovat a rychle z trhu dostat výrobky, které by mohly způsobit zranění," uvedla Jourová. Upozornila, že stále více výrobků si lidé kupují on-line, a proto komise upozorňuje na odpovědnost rovněž internetové prodejce.

V České republice tvořily hračky dokonce 68 procent oznámených nebezpečných výrobků, v 58 procentech případů hrozilo právě chemické riziko.

Celkový počet upozornění loni ve srovnání s rokem předchozím o něco vzrostl. V roce 2016 zaznamenal systém včasného varování pro nebezpečné nepotravinářské výrobky (RAPEX) celkem 2044 upozornění.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Jakub Dospiva
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist