https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeme-na-cop29-se-dohodly-na-novych-pravidlech-pro-trh-s-uhlikovymi-kredity
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Země na COP29 se dohodly na nových pravidlech pro trh s uhlíkovými kredity

12.11.2024 05:30 | BAKU (ČTK)
Kouřící komíny
Kouřící komíny
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Účastnické země na klimatické konferenci COP29 v ázerbájdžánském Baku se dohodly na nových pravidlech pro Organizací spojených národů podporovaný trh s takzvanými uhlíkovými kredity, který má být klíčovým nástrojem pro plnění klimatických závazků. Informovaly o tom agentury AFP a Reuters.
 
Dohoda by měla zahájit proces vedoucí k vytvoření trhu s uhlíkovými kredity s podporou OSN, který ve svém článku 6 stanovuje pařížská dohoda o klimatu z roku 2015. Podle nejmenovaného vyjednavače by takovýto trh mohl být spuštěn už v příštím roce.

Systém uhlíkových kreditů teoreticky zemím nebo společnostem umožňuje financovat kdekoliv na světě projekty, které snižují emise oxidu uhličitého nebo tento plyn odstraňují z atmosféry. Získané kredity se poté mohou použít ke kompenzaci vlastních emisí. Příkladem takovýchto projektů může být výsadba stromů nebo distribuce moderních sporáků, které v chudých oblastech nahradí neekologické způsoby vaření.

Jeden kredit odpovídá jedné tuně oxidu uhličitého, která se nedostane do atmosféry nebo se z ní vyloučí. Kritéria přijatá vyjednavači v Baku upravují metodiku výpočtu kreditů, které může daný projekt vygenerovat, uvedla AFP.

Doposud se tento trh rozvíjel sám o sobě, bez jakýchkoliv mezinárodně přijatých pravidel. Využívaly ho především firmy, které chtěly "kompenzovat" své emise a prezentovat se jako uhlíkově neutrální. Řada studií však ukázala neúčinnost řady projektů, jejichž klimatická prospěšnost nebyla dostatečně přísně hodnocena.

Jedním z hlavních témat konference COP29, která začíná v Baku, je podle AFP také zvýšení cílové částky 100 miliard dolarů (více než 2,5 bilionu korun) ročně na financování rozvojových zemí, aby zvládly dopady klimatických změn a odklonily své ekonomiky od fosilních paliv. Rozvojové země žádají biliony dolarů a chtějí, aby peníze byly poskytovány převážně formou grantů, nikoliv půjček.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (5)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

PH

Pavel Hanzl

12.11.2024 10:46
Nějak tomu nerozumím. Kdo ty kredity vypíše? OSN? Kdo je bude kupovat? Znečišťovatelé? A co je k tomu bude nutit? A kdo je bude prodávat? Ti, kteří budou odbourávat CO2? Píšou tam, že je budou "využívat", což je nejasná formulace. A jak k nim přijdou? Rozumí tomu někdo?
Odpovědět
MM

Milan Milan

12.11.2024 20:33
Holt o skvělých kšeftech se dá vždy nějak domluvit. A kredity (nebo emisní povolenky) jsou opravdu skvělý kšeft. A CO2 vybrali dobře, moc skleníkový sice není, (ale lidem se dá nakukat cokoliv) ale skvělý nápad udělat z něj obchodní artikl. CO2 - plyn držící se převážně v u země, pro planetu živočichy i lidstvo plyn denní potřeby bez něhož by příroda a s ní i život rychle zanikl....
Odpovědět
PE

Petr Elias

13.11.2024 13:59 Reaguje na Milan Milan
Co to je za kravinu, že se CO2 drží převážně u země? :D Evidentně tu někdo na střední škole spal a nedával pozor když se probírala difúze... :D
Odpovědět
MM

Milan Milan

13.11.2024 22:42 Reaguje na Petr Elias
Asi někdo spal, nebo se vám zdá, že fotosyntéza probíhá ve stratosféře?
Odpovědět
PE

Petr Elias

14.11.2024 08:43 Reaguje na Milan Milan
Doporučuji přestat žvanit kraviny a dovzdělat se. :D
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist