Zhoršující se znečištění ovzduší v indickém Dillí vyvolává obavy
Hladina drobných prachových částic označovaných PM2,5, které mohou proniknout hluboko do plic a způsobit řadu onemocnění, na některých místech dosáhla až 350 mikrogramů na krychlový metr, ukazují data z webových stránek státní společnosti Safar. Podle nich je kvalita vzduchu kategorizovaná jako velmi špatná, když úroveň PM2,5 dosáhne 300 až 400. Za závažnou se považuje při dosažení hodnot 400 až 500.
Dillí každou zimu zahalí hustý smog způsobený kouřem, prachem, nízkou rychlostí větru, emisemi z vozidel a pálením zbytků po sklizni. Farmáři v sousedních státech Paňdžáb a Harijána v listopadu a prosinci pálí zbytky po sklizni, aby vyčistili pole. Farmářské skupiny tvrdí, že potřebují finanční a technickou pomoc k nalezení alternativy, ale vládní programy byly zatím neefektivní.
Kouř z ohňostrojů a petard při oslavách svátku díválí problém ještě umocňuje. Vláda v Dillí jako každý rok před oslavami, které začínají dnes, vyhlásila zákaz výroby, skladování a prodeje ohňostrojů. Podobné zákazy však nejsou vždy účinné, jelikož si lidé obstarávají ohňostroje v ostatních státech.
Indická vláda také v rámci boje proti znečištění ovzduší spustila akční plán stupňované reakce (GRAP). Plán zakazuje pálení uhlí a dřeva a používání generátorů s naftovým pohonem ve všech případech kromě pohotovostí. Úřady v Dillí obyvatelům města rovněž sdělily, aby z domova vycházeli co nejméně, a vyzvaly je k využívání veřejné dopravy s cílem snížení emisí z automobilů. Omezily rovněž stavební práce ve městě.
reklama