Zkušební provoz vodní linky čističky bude delší, než se čekalo
Nová linka začala zkušebně fungovat loni v září, její provoz zatím zajišťuje sdružení dodavatelských firem SMP CZ, Hochtief CZ, Degremont, WTE Wassertechnik. Podle včera schváleného dokumentu je už teď jasné, že původně plánovaných 99 dnů nebude stačit a zkušební provoz bude nutné prodloužit. Stavba trvala téměř tři roky a magistrát vyšla na na 6,1 miliardy korun, evropskou dotaci se městu získat nepodařilo.
V současnosti pražskou čističku provozují Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které mají od města pronajaty vodohospodářskou infrastrukturu do roku 2028. Novou linku má nicméně podle staršího rozhodnutí radních provozovat PVS, ovšem původně až po skončení zkušební fáze. Nyní radní schválili, že linka přejde pod PVS ještě před jejím skončením. Společnost si do 26. prosince, kdy končí smlouva s dodavatelským sdružením, musí zajistit povolení k provozování linky, které je v současnosti vydáno pro PVK.
Stávající vodní linka, která od roku 1966 čistí pražské odpadní vody, nesplňovala ekologické požadavky české ani evropské legislativy, zejména pokud jde o obsah dusíku ve vypouštěné vodě. Funguje tak na základě výjimky, bez které by městu hrozily vysoké finanční sankce od EU.
Po finálním zprovoznění nové linky, která limity splňuje, budou oba provozy fungovat paralelně. Stará linka by se měla začít modernizovat v roce 2021, po roce 2024 město plánuje také modernizaci technologie nakládání s kaly, které při čištění vznikají. Celkem má přestavba a rozšíření ÚČOV vyjít na více než deset miliard korun.
Vodovodní síť je v Praze dlouhá zhruba 3500 kilometrů. PVS je stoprocentně vlastněná Prahou a stará se o vodohospodářskou infrastrukturu, distribuci vody mají na starosti PVK, které vlastí firma Veolia. Město od francouzské společnosti loni odkoupilo 49 procent akcií PVK za 1,75 miliardy korun. Součástí dohody je opce na odkup zbylých 51 procent akcií v roce 2028, kdy firmě skončí smlouva na pronájem vodovodní infrastruktury.
reklama