https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlatokop-na-klondiku-objevil-vzacne-zachovalou-mumii-mamutiho-mladete
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlatokop na Klondiku objevil vzácně zachovalou mumii mamutího mláděte

10.7.2022 01:06 | OTTAWA (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zlatokop na Klondiku na severozápadě Kanady objevil při práci vzácně zachovalou mumii mamutího mláděte, které zahynulo před více než 35 000 lety. Informovala o tom stanice CBC. Podle kanadských paleontologů jde o jeden z nejvýznamnějších nálezů z doby ledové na severoamerickém kontinentu. Asi 140 centimetrů velké zvíře se v permafrostu zachovalo téměř nedotčené včetně kůže a srsti.
 

Podle odborníků jde o asi měsíc starou samičku mamuta srstnatého (Mammuthus primigenius), která zřejmě zahynula poté, co uvízla v bahně.

"Je bezchybná a nádherná," radoval se z nálezu paleontolog Grant Zazula. "Má chobot. Má ocas. Má krásné malé uši. A chápavý konec chobotu, který mohla využívat k trhání trávy," dodal vědec.

Mamut se našel v areálu zlatého dolu Eureka Creek na území domorodého národa Tr’ondëk Hwëch’in a jeho zástupci dali mláděti jméno Nun cho ga, což znamená "mládě velkého zvířete".

Podle Zazuly je to teprve podruhé, co se podařilo objevit celé tělo mamutího mláděte. První objev se podařil v roce 2007 na Sibiři.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

10.7.2022 08:13
kdysi vymřeli nejen mamuti ,ale i jiná velká zvířata,
na planetě se něco zásadního změnilo a příčina nebyl konec doby ledové,protože mamuti žili i před poslední dobou ledovou
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist