https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinska-zoo-pomaha-zachranit-kriticky-ohrozenou-volavku-cisarskou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínská zoo pomáhá zachránit kriticky ohroženou volavku císařskou

21.6.2021 02:02 | ZLÍN (ČTK)
Domovinou volavky císařské jsou mokřady a břehy řek v Bhútánu a tropických a subtropických lesů na úpatí východního Himálaje v Indii a Myanmaru.
Domovinou volavky císařské jsou mokřady a břehy řek v Bhútánu a tropických a subtropických lesů na úpatí východního Himálaje v Indii a Myanmaru.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Více než čtvrt milionu korun věnovala na záchranu kriticky ohrožené volavky císařské zoologická zahrada ve Zlíně, která peníze získala díky sbírce 4Nature. Finanční příspěvek pomohl vybavit chovné a záchranné centrum v Bhútánu, kde žije téměř polovina nynější populace volavek císařských, která podle odborníků čítá posledních 60 jedinců. Volavka císařská tak patří mezi nejohroženější ptačí druhy na světě. Zlínská zoo pomáhá s její záchranou od roku 2017. ČTK to sdělil ředitel zlínské zoo Roman Horský.
 

Zoo Zlín v roce 2017 navázala spolupráci s bhútánskou ochranářskou organizací Royal Society for Protection of Nature (RSPN), jejímž vlajkovým projektem je záchrana volavek císařských. "Nejprve jsme pomohli se zaškolováním zaměstnanců RSPN pro práci v nově připravovaném záchranném centru," uvedl Horský. V roce 2018 ve zlínské zoo absolvoval měsíční stáž bhútánský výzkumný pracovník. Chovatelské dovednosti zlepšoval také v pražské zoo, která rovněž záchranu volavek podporuje.

V říjnu 2020 pak RSPN v oblasti Cirang ve střední částí Bhútánu dokončila výstavbu rozlehlého záchranného centra pro volavky císařské. Půdu poskytla královská vláda Bhútánu, stavba voliér, laboratoří, kanceláří, přístupových cest a oplocení byla hrazena ze sponzorských fondů. Na potřebné chovatelské vybavení díky sbírce 4Nature přispěla také Zoo Zlín.

"Více jak čtvrt milionu korun, které jsme bhútánským kolegům zaslali, pomohlo se zajištěním inkubátorů, vyhřívacích a UV lamp, prosvětlovačů vajec, vlhkoměrů a teploměrů, digitálních a pružinových vah, výbavou laboratoří nebo s potřebnými medikamenty. Veterinární léčiva věnovala i pražská zoo. Špičkové centrum se zaměří nejen na ochranářské aktivity, ale také na vytvoření záložní populace v lidské péči. Do dvou mláďat, která se zde nachází, tak bhútánští chovatelé vkládají velké naděje," podotkl Horský.

Domovinou volavky císařské jsou mokřady a břehy řek v Bhútánu a tropických a subtropických lesů na úpatí východního Himálaje v Indii a Myanmaru. Výška dospělých ptáků dosahuje 130 centimetrů, rozpětí křídel činí téměř dva metry. V království Bhútán sice žije největší světová populace, znamená to však méně než 30 jedinců roztroušených do několika lokalit výskytu. Volavka císařská podle Horského velmi citlivě reaguje na jakékoliv vyrušení, ať už způsobené lidskou činností nebo turismem. Hlavní problém představuje ničení přírodních stanovišť, pytláctví a také rozsáhlá výstavba infrastruktury a přehrad v Bhútánu.

Ve sbírce 4Nature zlínská zoo pokračuje. Princip získávání potřebných financí spočívá v prodeji vstupného a ročních karet 4Nature, které obsahují i ochranářský příspěvek. Takto získaná částka může být použita pouze pro účel sbírky, tedy na ochranu zvířat ve volné přírodě, případně na jejich repatriaci.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist