Zlínský kraj chce osadit 39 krajských budov fotovoltaikou, kvůli úsporám
Vybudování fotovoltaických elektráren schválili krajští radní. Solární panely podle kraje pomohou snížit náklady na energie organizacím ve zdravotnictví, sociálních službách, školství i kultuře. "Přestože na kraj a jeho organizace energetická krize nedolehla v plné výši, protože máme ceny energií zafixované, nehodláme čekat, až náklady několikanásobně vzrostou. Okamžitě jsme na růst cen reagovali a teď přicházíme s prvním opatřením," uvedl hejtman Radim Holiš (ANO).
Místa, kam chce kraj panely instalovat, budou podle hejtmana mít povolení distributorů elektrické energie k připojení fotovoltaické elektrárny k distribuční síti s možností prodeje přebytků vyrobené energie. Z celkového počtu 39 fotovoltaických elektráren se 17 týká organizací ze školství, 11 ze sociální oblasti, sedm ze zdravotnictví a čtyři z kultury.
Objekty pro umístění solárních panelů vytipovala na základě odborného posouzení Energetická agentura Zlínského kraje. Projekty se připravují. Podle hejtmanství se uskuteční jen v případě schválení žádosti o dotaci, kterou bude možné získat z Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Vyhlašuje jej ministerstvo životního prostředí.
Žadateli budou podle náměstka hejtmana Lubomíra Trauba (ODS) příslušné příspěvkové organizace, přičemž administraci pro ně zajišťuje Energetická agentura Zlínského kraje. "Po schválení žádostí budou zpracovány investiční záměry akcí a následně zahájena jejich samotná realizace, která se předpokládá v roce 2024," uvedl Traub.
Solární panely jsou například na budově Uherskohradišťské nemocnice, depozitáři Muzea jihovýchodní Moravy v Otrokovicích na Zlínsku i na budovách zlínského Baťova institutu, kde sídlí krajská galerie, knihovna a Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně. Fotovoltaické elektrárny plánují osadit na budovy ve svém vlastnictví také některá města ve Zlínském kraji. Platí to například pro Kroměříž, Holešov na Kroměřížsku a další.
reklama