https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zlinsky-kraj-proplati-dalsi-skody-zpusobene-vydrou-a-vlkem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zlínský kraj proplatí další škody způsobené vydrou a vlkem

26.8.2020 12:00 | ZLÍN (ČTK)
Lidé mají na náhradu škody způsobené zvláště chráněnými živočichy nárok ze zákona.
Lidé mají na náhradu škody způsobené zvláště chráněnými živočichy nárok ze zákona.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zlínský kraj proplatí třem žadatelům škody, které jim způsobila vydra říční a vlk obecný. Zatímco vydry ulovily ryby na Vsetínsku, vlci rozsápali na Vsetínsku a Zlínsku několik ovcí a jehně. V součtu kraj vyplatí náhradu ve výši 49 229 korun, řekl hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Vydra i vlk patří mezi zvláště chráněné živočichy.
 

Podle krajské radní Margity Balaštíkové (ANO) zažádala o proplacení škod způsobených vydrou vsetínská organizace Českého rybářského svazu. Jde o částku 14 854 korun. "Vlk obecný potrhal soukromému chovateli v Halenkově ovci a jehně, tomu proplatíme 9500 korun. Další škodu napáchal vlk obecný chovateli ve Štítné nad Vláří, kterému usmrtil čtyři ovce. V tomto případě byla škoda vyčíslena na 24 875 korun," uvedla Balaštíková.

Náhrady za škody způsobené zvláště chráněnými živočichy proplácí hejtmanství dlouhodobě. Peníze dostává ze státního rozpočtu. Většinou jde o škody způsobené vlkem, bobrem, vydrou, kormoránem, medvědem nebo rysem. Letos už takto Zlínský kraj vyplatil téměř 1,6 milionu korun.

Loni přesáhla celková proplacená částka ze strany kraje 2,4 milionu korun. Za škody způsobené bobrem to bylo 888 536 korun, kormoránem 589 836 korun, vydrou 429 385 korun, medvědem 300 760 korun, vlkem 218 285 korun a rysem 9500 korun. Lidé mají na náhradu škody způsobené zvláště chráněnými živočichy nárok ze zákona.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

26.8.2020 13:36
No , mně vydra zlikvidovala hejno ryb cca 5000 Kč a mohl jsem si stěžovat leda na lampárnu. Nejsem podnikatel a ryby sloužily k doplnění uměle vybudovanému biotopu na soukromém pozemku.
V mém okolí tak splakalo nad výdělkem mnoho osob,které o ryby přišly stejným způsobem.
Obdobně bych mohl vykládat o jestřábech a slepicích.
Schází tady zákonná úprava, která by se postarala o běžné občany .
Ale to bych po našem státu chtěl moc, lepší je vyhodit stovky miliónů za nesmysly typu kanál DOL, expertní poradce a různé vyžírky nalepené na státní správu.
Odpovědět
Jan Tauš

Jan Tauš

13.9.2020 06:36
Přemýšlím nad neuvěřitelnou debilností některých "ochranářů" přírody, kteří se zasazují o zavádění pěstování medvědů, vlků a dalších přírodních predátorů rů v přírodě, když přírodu opatrujeme a vytváříme pro lidi. Kde se ve státě berou fondy na vyplácení těchto škod lidem, kteří se věnují záslužné činnosti pěstování zvířat, dobytka, ryb a jimž tito předátoři působí značné škody, ohrožují zdraví dětí a lidí pohybujících se v lese apod.Zdá se že lidstvo neusiluje o vývoj kupředu, ale o návrat doby kamenné. Škody, které tito predátoři, kteří nepatří do současné přírody způsobují, by měli hradit ti, kteří prosadili zákony na jejich ochranu v prostředí, které snad již patří výhradně lidem.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist