Zmocněnec: Před stanovením pokuty kvůli Turówu bude lhůta pro reakci Polska
Vláda v pondělí schválila, aby ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) a ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) sjednali mezivládní dohodu ohledně dolu Turów, který je předmětem sporů. Smlouva bude obsahovat nejen finanční kompenzaci, ale i další podmínky. Kabinet také uložil Smolkovi, aby navrhl uložení penále Polsku pět milionů eur (zhruba 127 milionů korun) denně kvůli tomu, že v rozporu s uloženým předběžným opatřením bezodkladně nezastavilo těžbu v dole. Varšava dnes uvedla, že na takové právní kroky má Praha nárok.
Smolek na výboru řekl, že výše pokuty byla v návrhu, poté co Polsko uvedlo, kolik by uzavření dolu stálo, stanovena tak, aby motivovala Poláky k jednání. V návrhu však podle Smolka záměrně není napsáno, aby soud rozhodl o pokutě, aniž by dal prostor pro vyjádření polské straně.
"Tím pádem teď získá Polsko nějakých 14 dní, tři neděle. To je přesně ta doba, kterou my potřebujeme na to, abychom s nimi tu dohodu dojednali. Takže když budou šikovní a rychlí, tak nebudou muset platit vůbec žádnou pokutu. O to nám nejde. A ta pokuta půjde do rozpočtu Evropské unie," uvedl Smolek.
Vůle Poláků jednat má podle Smolka spočívat právě v motivaci, že jim nevznikne žádná nebo menší škoda, neboť získají prostor, aby těžbu nezastavili, ale pokračovali v ní legálně a v souladu s evropskými předpisy. Smolek míní, že se tedy Polsku vyplatí jednat a přistupovat na podmínky, "o kterých by se s námi před měsícem ještě vůbec nebavili." Zmocněnec zároveň podotkl, že Polsko bude muset soudu prokázat, jaké kroky udělalo v respektování rozhodnutí o předběžném opatření, když po jeho vydání nezastavilo těžbu.
Zamýšlený postup Česka zkritizovala Greenpeace. "Česká vláda má ke kauze Turów přístup ode zdi ke zdi. Jeden den oznámí, že požádá soud o sankce, aby si vynutila spravedlnost, a druhý den už říká, že to bude jen divadýlko pro polskou stranu, které dá nyní tři týdny na vyjádření," uvedla v tiskové zprávě Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace. "To není třeba, stačí si dnes otevřít jakékoli polské zpravodajství. Polská strana se už dávno vyjádřila, co si o rozhodnutí Soudního dvoru EU a o stížnostech Česka myslí. A není to nic hezkého. Po těchto vyjádřeních je s podivem, že česká vláda Polsku opět podkuřuje místo toho, aby chránila místní lidi a zájmy České republiky," dodala aktivistka. Greenpeace požadují, aby těžba skončila dřív, než podle nich budou její dopady na životní prostředí a zásoby vody na Liberecku nevratné.
České úřady se na unijní justici obrátily v únoru s žalobou proti rozšiřování dolu Turów, které podle nich mimo jiné ohrožuje kvalitu pitné vody pro obyvatele Libereckého kraje. Soud EU v květnu Polsku na žádost ČR nařídil, aby okamžitě přerušilo veškeré práce v dole. Polsko ale opakovaně uvedlo, že provoz nepozastaví.
Důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Polské ministerstvo klimatu letos v březnu přes námitky sousedů o šest let prodloužilo společnosti koncesi na těžbu, která by jinak v dubnu skončila. Důl by se měl rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů. Plánovanému rozšíření se brání hlavně obyvatelé příhraničních oblastí Česka a Německa. Lidé se obávají zvýšeného hluku, prašnosti a především ztráty vody.
reklama