https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/znalec-podruhe-zada-o-delsi-termin-na-zpracovani-posudku-k-becve
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Znalec podruhé žádá o delší termín na zpracování posudku k Bečvě

3.3.2021 11:42 | VSETÍN (ČTK)
Vypracování posudku, který je pro policejní prověřování případu klíčový, ztěžují podle Klicpery opatření přijatá v souvislosti s pandemií nového koronaviru. Znalec uvedl, že mu stále chybějí i některé podklady.
Vypracování posudku, který je pro policejní prověřování případu klíčový, ztěžují podle Klicpery opatření přijatá v souvislosti s pandemií nového koronaviru. Znalec uvedl, že mu stále chybějí i některé podklady.
Foto | Miroslav Přikryl / Český rybářský svaz
Soudní znalec Jiří Klicpera požádal o prodloužení lhůty pro vypracování posudku týkajícího se zářijové otravy řeky Bečvy. Je to už podruhé, předchozí termíny uplynuly loni v prosinci a letos v únoru. Vypracování posudku, který je pro policejní prověřování případu klíčový, ztěžují podle Klicperova vyjádření pro ČTK opatření přijatá v souvislosti s pandemií nového koronaviru. Znalec uvedl, že mu stále chybějí i některé podklady.
 

Kdy by mohl být posudek dokončen, nechtěl Klicpera odhadovat. "O prodloužení termínu jsem požádal. Nedostal jsem zatím žádný oficiální výsledek od jeho objednatele," řekl Klicpera. Posudek zpracovává pro policii, která ekologickou havárii prověřuje pro podezření z trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti. Pachateli hrozí až šestiměsíční vězení nebo zákaz činnosti. Na znalcovu žádost o prodloužení termínu dnes upozornila Česká televize.

Krajský policejní mluvčí Petr Jaroš uvedl, že ze strany policie nebyla lhůta na vypracování posudku ohraničena. "Nemůžeme stanovit žádný termín, to je věcí znalce. Ze zákona si lhůtu určuje on," řekl ČTK mluvčí.

Hlavním důvodem další žádosti o posunutí termínu je podle Klicpery současná pandemická situace. "Nemůžete nikam pořádně vyjet, když tam vyjedete, tak tam nejsou pořádně lidi. S lidmi musíte jednat a pracovat, ale není s kým, tak se to protahuje. Kromě toho pořád ještě dostáváme některé podklady," uvedl Klicpera.

Že trvá zpracování podobného posudku několik měsíců, nepovažuje za nic mimořádného. "Tyto posudky, pokud se v minulosti na podobné havárie dělaly, a to u různých jiných lidí, trvaly za standardního stavu pět měsíců," řekl Klicpera.

Znalec na začátku února v pořadu Reportéři ČT řekl, že otravu řeky Bečvy nezpůsobila chemička Deza. O několik dní dříve v on-line debatě expertů Klicpera také prohlásil, že viníka zářijové otravy už zná. Konkrétní ale nebyl. Policie po jeho televizním vystoupení uvedla, že znalce nezbavila mlčenlivosti, což tehdy ČTK potvrdil i Klicpera. Policie jeho vystoupení v médiích vyhodnocuje a nechce jej dále komentovat.

Závažná ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihla řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku. Do kafilerie odvezli rybáři přes 40 tun ryb.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (30)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

3.3.2021 12:09
Rok 2050:

Soudní znalec Klicpera požádal, aby lhůta k posudku vytrávení Bečvy byla prodloužena . Svoji žádost,zaslanou z domova důchodců, odůvodnil negativní klimatickou změnou a jejími dopady na ekosystémy řeky Bečvy.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.3.2021 12:34 Reaguje na Miroslav Vinkler
A jako třešnička na dortu je fakt, že se znalec vymlouvá na opatření, která zavedl ten, koho Klicpera "rádoby zkoumá" :D

To je prostě dokonalý výsměch obyvatelům ČR!

Já se těším na říjen... tento rok je to můj nejoblíbenější měsíc :D
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.3.2021 12:19
„Policie jeho vystoupení v médiích vyhodnocuje a nechce jej dále komentovat.“

Na to, že si znalec pustil pusu na špacír už na začátku února, trvá policii vyhodnocování jeho vystoupení dlouho. Zřejmě je to pro policejní orgán náročné a obtížné. Policejní vyhodnocení znalcova vystoupení v médiích je asi v nedohlednu podobně jako uzavření případu zářijové otravy Bečvy.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.3.2021 12:31 Reaguje na Majka Kletečková
Třeba si policie požádá o více času jako Klicpera :D já pořád nějak nemůžu najít konec toho potravního řetězce vrcholového predátora Babiše :)
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

3.3.2021 12:27
Schválně... jak dlouho ještě bude termín posouvat :) 10x? 20x? vzhledem k tomu, že je objednatel posudku stát, a stát je teď Babiš (majitel DEZY, která je podle všeho viníkem) tak mu to určitě vadit nebude :) šak posouvej "znalče Babišův" posouvej... :) my si počkáme :)
Odpovědět
os

orb slavík

3.3.2021 15:53 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Doporučoval bych pro kauzu- Bečva oslovit vyšetřovatele co má na starosti ,,čapí hnízdo". Tím by bylo zaručeno kvalitní zametení a zmatení důkazů.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.3.2021 06:56 Reaguje na orb slavík
Já myslím, že těmto zločincům radit nemusíte... co se podvratné činnosti týká, tak jsou to odborníci na slovo vzatí... ale na každou svini se voda vaří, takže jednoho krásného dne to všechno vyplave na povrch a obávám se, že to bude na zmínku v učebnicích dějepisu jako bezprecedentní milník v poškozování ŽP a životů a zdraví obyvatel ČR.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

3.3.2021 14:32
To je poučení do budoucna, že jeden soudní znalec nestačí, je třeba 2-3 ks, aby se věci hnuly.
Odpovědět
VK

Václav Kain

3.3.2021 15:48
Že je to baví dělat z lidí hlupáky.Viník je znám,ale jeho jméno nesmí být zveřejněno.A ten Klicpera?Nic nevyšetří a ani to nemá v úmyslu.
Odpovědět
va

vaber

3.3.2021 16:56
soudní znalec posudek má ,ale je vystaven tak obrovskému tlaku ,že musí připojit další argumenty, aby posudek obhájil ,
nikoho nezajímá posudek, všichni chtějí vinu Dezy a Babiše ,nic jiného nesmí znalec napsat,
jinak odborníci na vše ,novináři , vypustí svoje znalecké posudky
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

3.3.2021 18:23 Reaguje na vaber
Pak tu jsou i znalci z Ekolistu, kteří už taky viníka znají od
prvního dne, dokonce to zjistili na dálku a z vyprávění jiných.
Nechtěl bych být v kůži toho znalce, který buď jak buď bude
stejně kritizován nejen za dobu šetření, ale i za výsledek.
Zpolitizování jakékoliv kauzy vždy zanechává pachuť manipulace
obou stran. To neskončí ani tím posudkem a posudky oponentními
a možná vše utichne až po volbách, protože už nebude důvod
doopravdy najít skutečného viníka.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

3.3.2021 19:04 Reaguje na Břetislav Machaček
Jedna věc je odhalení viníka, druhá věc je zmapovat úmyslné nebo neúmyslné nedostatky postupu při hledání viníka. Je třeba tu kauzu dotáhnout do konce a vytěžit z ní maximum informací. Aby z toho mohlo být vyvozeno adekvátní poučení do budoucna.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

3.3.2021 21:41 Reaguje na Majka Kletečková
Ovšem o adekvátní poučení těm, co už od prvního chcíplé ryby věd,í že to byl kyanid z dehtů, zpracovávaných v DEZE, z dehtů proto, že ho tam nelze nalézt ani nemodernějšími prostředky chemické anylýzy. Oni totiž vědí své, vždyť to samé tvrdí všichni novináři.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

3.3.2021 21:43 Reaguje na Majka Kletečková
Ovšem o adekvátní poučení do budoucna těm, co už od prvního chcíplé ryby vědí, že to byl kyanid z dehtů zpracovávaných v DEZE, z dehtů proto, že ho tam nelze nalézt ani nemodernějšími prostředky chemické anylýzy. Oni totiž vědí své, vždyť to samé tvrdí všichni novináři.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.3.2021 06:59 Reaguje na Břetislav Machaček
Teď ses vybarvil Macháčku.... toto stigma už ti nikdo neodpáře...
Odpovědět
RF

René Florek

4.3.2021 07:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Pane Macháček, co ta ryby od Kořínky, kde utekly? Už to víte? "Znalec" potřebuje více času aby ty ryby našel, kam utekly a zeptal se jich, jak to bylo. Asi tak.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.3.2021 08:32 Reaguje na René Florek
Já nejsem znalec a tak to nevím. Vy jste znalec?
Pokud ano, tak podejte trestní oznámení jak na
znalce, tak policii pro nečinnost. Nic víc,
nic míň a na toho mudrce z pimprlového divadla nereaguji, protože je to obyčejný provokatér,
který ví o tom taky kulové. On považuje právo za
brzdu soudce Lynče, který je jeho vzorem. Pokud
si někdo představuje demokracii tak, že si přeje
"vychcípáni" naší generace, tak by měl jít sám
příkladem. Naše generace má právo říci svůj
názor stejně, jako generace jiné a to, že věří
právu po svých zkušenostech je obdivuhodné.
Jeho omlouvá absence sebereflexe a právního
podvědomí.
Odpovědět
RF

René Florek

4.3.2021 10:03 Reaguje na Břetislav Machaček
Dobrý den, nevím s kým tady máte spory na velikosti, ale předmětem diskuze to není. Držím se faktu a snažím se nad tím uvažovat racionálně. Takže jinak......jak daleko je vypusť Dezy od mostu v Choryni?cca 0,5km? Tuto vzdálenost si přenesete na vypusť z Tesly v Jurince. Neslyšel jsem o tom, že by kdokoliv uvedl, že v úseku mezi teslackou a dezackou vypusť byli mrtvé ryby.Takze?.....Vaše argumentace? Dekuji.....omlouvam se za překlepy v předchozím příspěvku.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.3.2021 17:23 Reaguje na René Florek
Jste znalec a nebo ne? Tak si tu dál klidně
diskutujte s podobnými "odborníky", ale já
vám nemíním odpovídat, protože znalec nejsem.
Já si vyčkám na posudek, obvinění a rozsudek.
Jinak to doporučuji všem "znalcům", kteří
vše znají tak leda z doslechu.
Odpovědět
RF

René Florek

5.3.2021 05:17 Reaguje na Břetislav Machaček
Znalec nejsem, jen se ptám na Váš názor tak neuhybejte z otázky! Já je možné, když to svinstvo vyteklo v Jurince, že to zasáhlo faunu, floru az po 3,5km v Choryni? Na to mi dejte relevantní odpověď. Dekuji
Odpovědět
RF

René Florek

5.3.2021 05:17 Reaguje na Břetislav Machaček
Znalec nejsem, jen se ptám na Váš názor tak neuhybejte z otázky! Já je možné, když to svinstvo vyteklo v Jurince, že to zasáhlo faunu, floru az po 3,5km v Choryni? Na to mi dejte relevantní odpověď. Dekuji
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.3.2021 08:34 Reaguje na René Florek
A já vám opakuji, že nejsem znalec
a nepouštím se do diskuse, ke které
nemám hodnověrné informace a znalost
místních poměrů. Vám jde o to, abych
vám dal odpověď na kterou budete zase reagovat po svém. Já se do takové diskuse bez potřebných důkazů
a znalostí o mísení látek v toku
pouštět s vámi nebudu. Zkuste ale
diskutovat se znalcem, nebo znalci.
V minulosti jsem to už popsal i
stálé vypouštění odpadních vod o jejich smísení až pod splavem a
to pouze v části proudnice. Jak to
bylo na Bečvě nevím, ale bylo to
předmětem zkoumání znalcem, který
určitě vše vysvětlí ve svém posudku.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.3.2021 07:13 Reaguje na vaber
Jak řekla paní Holubová.... "naše generace musí vychcípat...".

Dokud takový jako Babiš budou trávit naše řeky, ovzduší, pole i vše ostatní a dokud budou jak oni, tak takový jako vy nebo Macháček trávit mysli našich lidí tím bezskrupulózním podporováním tohoto zla, tak to tu jiné nebude....

Každý den v této mrzké zemi mě mrzí, že po roce 89 nedošlo k očistě od těch šmejdů jako jste vy nebo váš milášek Bureš... asi budu muset prostě počkat, až si pro vás přijdou...

Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.3.2021 08:37 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pozor! Kdo jinému přeje zlo, tak sám tomu svému kráčí vstříc!
Jinak se svými výroky dopouštíte několika trestných činů
a právě takoví jako vy zasévají nesnášenlivost a nenávist.
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.3.2021 12:33 Reaguje na Břetislav Machaček
Požóór jdou k váám kuřááátkááá :D

Jestli je konstatování pravdy trestný čin, tak jsem vinen :)

Jen opravdu retardovaný člověk nevidí co máme v čele státu.... a tím myslím jak Bureše, tak tu svraštělou bramboru na hradě...

Odpovědět
va

vaber

4.3.2021 08:47 Reaguje na Lukáš Kašpárek
pokud máš na mysli herčku p. Holubovou ,tak to je tragická pomatená figurka
a hledání zla a dobra není tak snadné jak se ukazuje černobíle v médiích, nebo ve filmech, byl by jsi dobrý do davu primitivů co lynčoval v Americe, kdy někdo ukázal na viníka a dav viníka pověsil na nejbližší strom, to je tvoje představa dobra a spravedlnosti,
je známo ,že jen blbec ví vše a hned
Odpovědět
LK

Lukáš Kašpárek

4.3.2021 12:37 Reaguje na vaber
Pro tebe byl Hitler nebo Stalin frajer co?

Taky to byli takový hodní lidé, soucitní a empatičtí jako Bureš se Zemákem....

Nemáš základní rozlišovací schopnost ty kreaturo...
Odpovědět
va

vaber

4.3.2021 13:31 Reaguje na Lukáš Kašpárek
jsi naprostý chudák, každému omezenci když chybí argument ,začne být sprostý a nadávat, primitivizmus se nezapře,
konec diskuse s tebou
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

4.3.2021 17:29 Reaguje na vaber
On ten pan nediskutuje, on pouze provokuje
a ideologicky vše komentuje. U nás v hospodě
by seděl v koutě a mluvil sám se sebou.
Pokud by se ale choval tak, jak v posledních
příspěvcích, tak by byl vyveden a dostal by
distanc do doby, než se naučí slušně chovat.
Bohužel zde se mu zřejmě z ideových důvodů
toleruje.
Odpovědět
RF

René Florek

5.3.2021 05:27 Reaguje na Lukáš Kašpárek
Pane Kašpárku, souhlasím s vámi v druhém odstavci. Babis za to samozřejmě nemohl, jen je zarážející jeho 0 aktivita, aby se tato ekologická havárie vyřešila. Věřím plně tomu, že v říjnu lidé budou rozumní a sesadí toho nymanda a patlala z premiérského křesla.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist