https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/znecisteni-ovzdusi-je-druhou-nejvetsi-hrozbou-pro-lidske-zdravi-uvadi-experti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Znečištění ovzduší je druhou největší hrozbou pro lidské zdraví, uvádí experti

20.6.2024 02:42 (ČTK)
Data z roku 2021 "naznačují, že téměř každý člověk na Zemi dýchá každý den nezdravou míru znečištění", napsal institut sídlící v Bostonu.
Data z roku 2021 "naznačují, že téměř každý člověk na Zemi dýchá každý den nezdravou míru znečištění", napsal institut sídlící v Bostonu.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Znečištění ovzduší má stále větší dopady na lidské zdraví a stalo se po vysokém krevním tlaku druhým nejčastějším faktorem, který přispívá k úmrtím. Uvádí to zpráva, kterou zveřejnil americký výzkumný ústav Health Effects Institute (HEI). Mimo jiné z ní vyplývá, že kvůli špatnému vzduchu denně ve světě umírá skoro 2000 dětí mladších pěti let.
 
Analýza, na kterou upozornil deník The Guardian, je založená na datech o úmrtnosti ve světě za rok 2021, která shromáždil Institut pro měření a vyhodnocování zdraví (IHME) při Washingtonské univerzitě. Podle autorů bylo v tomto roce po celém světě se znečištěním ovzduší spojeno 8,1 milionu úmrtí, z toho více než 700.000 případů tvořily děti mladší pěti let.

I v této věkové skupině bylo znečištění druhou největší hrozbou pro zdraví, hned za podvýživou, uvádí HEI. Napříč globální populací podle ústavu vliv špatného vzduchu předstihl škodlivé stravovací návyky a užívání tabáku, přičemž více úmrtí měl na svědomí pouze vysoký krevní tlak.

Data z roku 2021 "naznačují, že téměř každý člověk na Zemi dýchá každý den nezdravou míru znečištění", napsal institut sídlící v Bostonu, který své hodnocení vypracoval ve spolupráci s Dětským fondem OSN (UNICEF). Více než 90 procent úmrtí spojených s kvalitou vzduchu je podle autorů připisováno jemným prachovým částicím známým jako PM2,5.

Tyto částice se uvolňují při spalování uhlí, ropy nebo plynu, tedy fosilních paliv, která zároveň přispívají k oteplování klimatu. Jejich neviditelné zbytky se usazují v plících a mohou se dostat do krevního oběhu. Podle The Guardian je dosavadní zjištění vědců spojují s onemocněními plic i srdce, jakož i s mozkovými mrtvicemi, demencí a potraty.

Částice PM2,5 jsou jedním z terčů nové legislativy přijaté na úrovni Evropské unie, která zpřísňuje k roku 2030 limity pro různé druhy znečištění vzduchu. EU přitom odhaduje, že v 27 členských státech znečištění ovzduší každý rok způsobí skoro 300.000 předčasných úmrtí.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

20.6.2024 07:59
Nepřechválit !
Odpovědět
MM

Milan Milan

20.6.2024 13:15
To je podle mně naprosto neprokazatelné, spíše to vidím na plnění zadání pomatených klimaalarmistů a podržení pokrytecké politické korektnosti. Nepřítele musíme najít, na počátku byl "svatý" boj s kuřáky.....a z řebříčku nemocí moc neubylo, tak musí lidstvu předhodit nějakého jiného strašáka. Včera říkali v ČRo, že silně závislých na antidepresivách je cca 18% české populace. Že by taky ze smogu, nebo spíše z těch blbin kterými je "moderní" společnost masírovaná???
Odpovědět
PE

Petr Elias

20.6.2024 16:39 Reaguje na Milan Milan
No jéje. Koukneš a vidíš, že jo? :D
Odpovědět
JV

Jiří Vavřík

21.6.2024 07:08
Od roku 2011 nám padají ze sousedova komínku, bez povolení postavil a pak tajně dodatečně zkolaudoval, v topné sezoně saze v naprosto neúnosné míře, a jsou velké až jako kovová dvacetikoruna, ale úřadům to nevadí, nevadí to odpovědným, domluvy nepomohly, soudy nás odsoudily v tomhle marasu žít jménem republiky. A rada Kraj. úředníka? Když se Vám to nelíbí tak dům prodejte a odstěhujte se jinam. Pokud ve městě tohle dovolí ač se zavázal topit plynem a dostal v 1988 dotaci 80tisíc, tak co s tím?
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist