https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-brno-jako-prvni-ceska-zahrada-odchovala-kriticky-ohrozene-leguany-a-trnuchy
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Brno jako první česká zahrada odchovala kriticky ohrožené leguány a trnuchy

17.9.2022 00:36 | BRNO (ČTK)
Leguán mangrovový. Ilustrační foto
Leguán mangrovový. Ilustrační foto
Brněnské zoologické zahradě se podařilo odchovat kriticky ohrožené leguány mangrovové a trnuchy, a to jako první české zahradě, uvedla mluvčí zoo Monika Brindzáková. Čtyři mláďata vzácného leguána se narodila na konci prázdnin, první trnucha, což je druh malého rejnoka, asi před půl rokem.
 

Leguán mangrovový se v přírodě už téměř nevyskytuje, v zahradách se jeho populace pohybuje v řádu desítek jedinců. Rozmnožovat se ho daří díky spolupráci mezi evropskými zoologickými zahradami, odkud také brněnská zoo získala před dvěma lety samičku do chovného páru.

"Všechna mláďata leguána se narodila v průběhu tří dnů jedné z našich samic. Aktuálně chováme jednoho samce a dvě samice. V přírodě byl tento druh pravděpodobně vytlačen konkurenčně silnějším leguánem černým. Tento druh se neustále pohybuje na pokraji vyhynutí, zejména kvůli lovu a ničení jejich přirozeného prostředí člověkem," uvedl kurátor chovu plazů, ryb a bezobratlých Petr Šrámek. Rodinku leguánů mohou návštěvníci obdivovat v Tropickém království.

Tento druh leguána se ve volné přírodě vyskytuje pouze na jediném malém ostrůvku v Karibském moři severně od Hondurasu. Je jediným druhem leguána obývající brakické mangrovové bažiny. Samec má malý lalok a hřbetní hřeben tvořený 56 velkými bílými a černými hřbetními ostny, které jsou uspořádány do skupin po dvou až třech stejných barvách.

Trnucha je extrémně citlivý druh malého rejnoka s dlouhým vláknovitým ocasem. Na celém světě je chová pouze pět zoologických zahrad. "Přibližně před půl rokem se narodilo jedno mládě, ale protože tento druh má poměrně dlouhé kritické období po narození, o úspěchu můžeme mluvit až nyní. Nově máme v expozici další dva přírůstky a už víme, že jsou to samice," popsal Šrámek. Expozice trnuch je také součástí Tropického království Zoo Brno.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist