Zoo Brno jako první česká zahrada odchovala kriticky ohrožené leguány a trnuchy
Leguán mangrovový se v přírodě už téměř nevyskytuje, v zahradách se jeho populace pohybuje v řádu desítek jedinců. Rozmnožovat se ho daří díky spolupráci mezi evropskými zoologickými zahradami, odkud také brněnská zoo získala před dvěma lety samičku do chovného páru.
"Všechna mláďata leguána se narodila v průběhu tří dnů jedné z našich samic. Aktuálně chováme jednoho samce a dvě samice. V přírodě byl tento druh pravděpodobně vytlačen konkurenčně silnějším leguánem černým. Tento druh se neustále pohybuje na pokraji vyhynutí, zejména kvůli lovu a ničení jejich přirozeného prostředí člověkem," uvedl kurátor chovu plazů, ryb a bezobratlých Petr Šrámek. Rodinku leguánů mohou návštěvníci obdivovat v Tropickém království.
Tento druh leguána se ve volné přírodě vyskytuje pouze na jediném malém ostrůvku v Karibském moři severně od Hondurasu. Je jediným druhem leguána obývající brakické mangrovové bažiny. Samec má malý lalok a hřbetní hřeben tvořený 56 velkými bílými a černými hřbetními ostny, které jsou uspořádány do skupin po dvou až třech stejných barvách.
Trnucha je extrémně citlivý druh malého rejnoka s dlouhým vláknovitým ocasem. Na celém světě je chová pouze pět zoologických zahrad. "Přibližně před půl rokem se narodilo jedno mládě, ale protože tento druh má poměrně dlouhé kritické období po narození, o úspěchu můžeme mluvit až nyní. Nově máme v expozici další dva přírůstky a už víme, že jsou to samice," popsal Šrámek. Expozice trnuch je také součástí Tropického království Zoo Brno.
reklama