Zoo Brno má čtyři mláďata kapybar, narodila se na začátku srpna
Výběh, který skupina kapybar sdílí s tapíry, je kvůli mláďatům velmi vyhledávaný. Největší hlodavci na světě jsou díky virálním videím na sociálních sítích v posledních letech jedním z nejpopulárnějších druhů v brněnské zoo. "Děti přicházejí s plyšovými kapybarami a dostáváme na ně hodně dotazů také na sociálních sítích, kde se na ně ptají lidé, kteří se k nám do zoo teprve chystají," uvedla Müllerová.
Přirozeným domovem kapybar jsou bažinaté oblasti a močály v okolí velkých řek a jezer Jižní Ameriky. Vyskytují se od Panamy po severní Argentinu. Na hlodavce dorůstají úctyhodných rozměrů, v dospělosti se délka jejich těla pohybuje kolem 130 centimetrů a vážit mohou 70 až 80 kilogramů.
Kapybary se živí travinami, vodními rostlinami, výhonky mladých dřevin nebo ovocem. Výborně plavou. Na jedno nadechnutí vydrží pod hladinou pět minut, ve vodě se i páří. Žijí většinou ve skupinách s jedním dominantním samcem. Dospívají v 15 měsících, v lidské péči se dožívají až 12 let. Dospělá kapybara je schopná denně spořádat až 3,5 kilogramu rostlinné potravy.
reklama