https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zoo-brno-ma-novou-aplikaci-pro-nevidome-navstevniky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zoo Brno má novou aplikaci pro nevidomé návštěvníky

7.1.2023 00:36 | BRNO (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | I.Sáček, senior / Wikimeda Commons
Zoo Brno má novou aplikaci pro nevidomé návštěvníky, kteří tak mají další možnost, jak si užít návštěvu Mniší hory. Má název Slyším Zoo Brno, nevidomí potřebují k jejímu použití jen mobilní telefon vybavený čtečkou obrazovky, informoval mluvčí zahrady Michal Vaňáč.
 

Nevidomým návštěvníkům je nově k dispozici speciální portál, který jim zpřístupní obsah dotykových vzdělávacích panelů a informačních popisků v pavilonech a areálu zoo. Vznikl ve spolupráci se střediskem Teiresiás Masarykovy univerzity.

"Aby byl výsledek pro zrakově postižené návštěvníky Zoo Brno co nejpřínosnější, zapojili jsme do analýzy, konzultací a následného testování i specialisty a uživatele se zrakovým postižením, pro které je portál určen. Jen tak je možné dosáhnout tzv. reálné přístupnosti, tj. stavu, kdy rozhraní nebude jen splňovat formální požadavky na přístupnost, ale bude zohledňovat to, aby výsledek byl pro tuto skupinu uživatelů skutečně přístupný a použitelný," uvedl Radek Pavlíček, který na zpřístupnění portálu spolupracoval.

Používání portálu Slyším Zoo Brno není složité. Nevidomí návštěvníci zoo k jeho používání potřebují jen mobilní telefon vybavený čtečkou obrazovky. "Pak už stačí jen u příslušného vzdělávacího panelu naskenovat QR kód, který se nachází vždy v levém spodním rohu displeje. Následně je návštěvník přesměrován přímo na portál a může se seznámit se zvířaty i historií vybraného pavilonu. V aplikaci lze mezi jednotlivými pavilony libovolně procházet," uvedl Petr Polívka, koordinátor projektu za Zoo Brno. Doplnil, že aktuálně mohou nevidomí návštěvníci využít zpřístupnění v Tropickém království, Exotáriu, Kamčatské chalupě, Indiánské chýši a pavilonu primátů.

Brněnská zoologická zahrada byla otevřena v roce 1953, letos tak slaví 70 let od založení. Je na Mniší hoře v blízkosti Brněnské přehrady na ploše 65 hektarů. Chová na 2200 zvířat 400 druhů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist