Chov jednoho z nejohroženějších savců, psa hyenového, bude koordinovat dvorská zoo
"Ráda bych se zaměřila na stabilizaci populace psů hyenových v lidské péči. Mimo jiné je potřeba zpracovat podrobné chovatelské standardy a aktuální plemennou knihu. V neposlední řadě chci podporovat prostřednictvím chovu psů hyenových v lidské péči stále ohroženější populace v divočině," uvedla Linhart ke svým plánům v roli koordinátorky chovu.
Potomci dvorských zvířat tvoří základ chovu psů hyenových v mnoha zemích po celém světě. Například v roce 2019 dvorští chovatelé poslali do Sydney čtyři samce. Safari park také finančně a materiálně podporuje divoké populace či zvířata v záchranných centrech v Africe. V rezervaci Mkomazi v Tanzanii pomohl zajistit vakcinaci tamější populace proti psince či vzteklině.
Psi hyenoví patří mezi africké šelmy ohrožené vyhubením. Jsou považováni za jedny z nejohroženějších savců planety. Počet volně žijících jedinců je odhadován na 6600 kusů. Největší hrozbou pro ně je nákaza psinkou, kterou roznášejí toulaví domácí psi, dále nelegální lov a také zmenšování jejich loveckých teritorií.
Chov psů hyenových není jednoduchý. Štěňata bývají v raném věku náchylná na parazity, zejména škrkavky, jejichž přemnožení vede často k úhynu mláďat. Další komplikací při odchovu je také nezkušenost matky, která je schopna mláďata při zvýšeném stresu sama zahubit.
reklama