Zoo Dvůr Králové bude koordinovat evropský chov dvou druhů volavek
Volavek obrovských, které jsou největšími volavkami na světě, nyní žije v evropských zoo 21, z toho čtyři chová Dvůr Králové. Jejich rozmnožení jsou spíše náhodná a populace má sestupnou tendenci. "Podobně jako pro ostatní mokřadní druhy je i pro tento druh stále větším problémem úbytek přirozeného prostředí. Počty v přírodě zatím nejsou dramaticky nízké, ale situace druhu vyžaduje pozornost. Pro bezpečí druhu je klíčové zvládnout chov a populaci v lidské péči stabilizovat," uvedl zoolog Michal Podhrázský.
Dvorská zoo bude nyní řídit přesuny zvířat a určovat správnou metodiku chovu. "Vše má vést k tomu, aby se situace volavek obrovských v evropských zoo zlepšovala," uvedl Podhrázský. Dva páry volavek obrovských ve dvorské zoo jsou největší skupinou v evropských zahradách. Jsou umístěné v zázemí zoo, kde mají klid pro rozmnožování, a rodičovskému chování se učí díky pěstounství mláďat marabua afrického. V budoucnu by měly volavky osídlit i expozici v novém areálu Jihozápadní Afrika.
Volavky červené chová pět evropských zoo v celkovém počtu 13 jedinců, z toho dva páry má dvorská zoo. Tento pták se vyskytuje v takřka celé subsaharské Africe, v jihovýchodní Asii a obývá i přímořské oblasti v Evropě. "V nedobré situaci je zejména populace na Kapverdách. Právě k její ochraně se budou upínat naše snahy. Zvládnutí metodiky chovu je i tady klíčové a může kapverdské populaci významně pomoci," uvedl Podhrázský.
Safari park patří Královéhradeckému kraji a jeho aktuálně nejzásadnějším záchranářským projektem je účast v mezinárodním týmu BioRescue, který se pomocí umělých technik reprodukce snaží zachránit druh nosorožce bílého severního. V rezervaci v Keni žijí nosorožčí samice Fatu a Nájin, které patří dvorské zoo a jsou posledními zvířaty svého druhu na světě.
reklama