Zoo Dvůr Králové chce rozmnožit supy bělohlavé, chová šest jedinců
Chov v přírodě ohrožených supů zoo obnovila v roce 2017 zhruba po patnáctileté přestávce. V minulosti zoo chovala supy hnědé a africké, supy bělohlavé chová safari park poprvé. První sup bělohlavý do nového chovu ve Dvoře Králové přišel na podzim 2017 ze slovenské Zoo Bojnice. Následně přišel sup z Ostravy, dva z Moskvy a nakonec loni v říjnu dva supi z Ostravy.
Chovatelé ptákům v jejich ubikaci nyní poprvé připravili hnízdní podložky. "Právě probíhají námluvy, které jsou klíčové. Věříme, že v rámci šestihlavého hejna si ptáci vyberou a vytvoří harmonické páry. Sestavit chovné hejno se snažíme již čtyři roky a nyní poprvé máme velkou šanci na úspěch," uvedl zoolog Michal Podhrázský.
Získat perspektivní zakladatelky chovu byl podle něj velký problém, protože samic je v chovném programu velký nedostatek. Chovatelé si hodně slibují od dvou supic z Moskvy, protože jsou nepříbuzné všem ostatním ptákům v Evropě. Zda ptáci začnou hnízdit, by se mohlo ukázat ještě v lednu. "Seznamování ve velkém hejnu přesně kopíruje situaci v přírodě a ukazuje se jako nejúspěšnější strategie," uvedl Podhrázský.
Vybudováním nové voliéry by měla zoo opět veřejnosti ukazovat velké dravce. Sup bělohlavý může mít rozpětí křídel až 2,7 metru a vážit i přes 11 kilogramů. V minulosti zoo dravce chovala v dnes již zbořené velké kruhové voliéře v klasické části zahrady. Z dravců safari park vedle supů chová ještě hadilovy písaře.
Ve volné přírodě supům coby mrchožroutům s proměnou zemědělství a chovu zvířat silně ubylo potravy. Ohrožuje je i trávení. Když pytláci v Africe zabijí slona či nosorožce, tak je posypou prudkými jedy, aby se zbavili kroužících supů a tím i pozornosti ochranářů. Ti pak kolem zabitého zvířete najdou stovky otrávených ptáků.
reklama