Zoo Praha vypustila šest koní Převalského do volné přírody v Kazachstánu
"Když stádo vyšlo z aklimatizační ohrady, chovali se koně naprosto klidně a v nízkém podvečerním slunci nám umožnili pořídit působivé fotografie. Byla to dojemná chvíle, ve které se zúročily měsíce a měsíce příprav a extrémně náročné transporty letouny CASA Armády ČR," uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.
Koně se podle mluvčího po vyběhnutí z ohrady chovali naprosto přirozeně. Začali se ihned pást a převalovat ve stepní vegetaci. V aklimatizačních ohradách zatím zůstane loni dovezená klisna Zeta II spolu s letos přepravenými koňmi Převalského. Klisna měla podle mluvčího drobné zranění. Pracovníci proto rozhodli, že se nebude vypouštět, dokud nebude zcela zdravá.
Koně, kteří přiletěli tento týden, mezitím zvládli první noc v reintrodukčním centru ve skvělé kondici, uvedl Mašek. Letos se jednalo stejně jako loni o jednoho hřebce a šest klisen. Původně mělo být přepraveno celkem osm koní, z Prahy ale nakonec odletěli místo čtyř koní tři. Jeden totiž utekl při převozu na Pražském okruhu a po odchycení byl převezen do výběhu v trojské zoologické zahradě.
Trojská zoo chová koně Převalského od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu. První letecké transporty koní určených k vypuštění začala zahrada organizovat v roce 2011 a mířily do oblasti západního Mongolska. Cílem projektu je obnovit populaci divokých koní ve volné přírodě. Loni poprvé letouny zamířily do Altyn Dala ve středním Kazachstánu, kam převezly sedm koní, tři z Prahy a čtyři z Berlína. V následujících letech chce Zoo Praha do oblasti stepí Altyn Dala převézt zhruba 40 koní.
Kůň Převalského z přírody vymizel koncem 60. let minulého století. V lidské péči ale byla stabilně rostoucí populace, která umožnila reintrodukci druhu nejprve do Číny a pak do Mongolska. V zoo a v její chovné a aklimatizační stanici v Dolním Dobřejově se narodilo přes 230 hříbat.
reklama